Radikální hnutí Islámský stát (IS) přišlo v Iráku od loňského zahájení spojeneckých náletů o 25 až 30 procent původně dobytého území. Řekl to v pondělí představitel amerického ministerstva obrany plukovník Steve Warren. Poražen však IS ještě zdaleka není, upozornil.

Podle Warrena sunnitská organizace ztratila rozsáhlá území kvůli náletům i nasazení iráckých pozemních jednotek, což ovlivnilo schopnost Islámského státu udržet si území a volně se pohybovat. "IS přišel o velká území, v nichž předtím dominoval," konstatoval Warren podle agentury DPA.

Od loňského srpna, kdy IS dosahoval v Iráku největších územních zisků, se musel vzdát 13 tisíc až 17 tisíc kilometrů čtverečních, odhaduje Warren.

Letadla zahraniční koalice vedené Američany útočí na cíle IS v Iráku od loňského června. Později se terčem koaličních útoků staly rovněž cíle IS v Sýrii. 

Naposledy o víkendu se členům IS se podařilo proniknout do největší rafinerie Bajdží na severu Iráku, ale vojsko podporované koaličními letadly je zatlačilo zpět.

Americký prezident Barack Obama v úterý přijme přijmout iráckého premiéra Hajdara Abádího. Ten by mohl Washington požádat o rozšíření dodávek zbraní.

Související