Hillary Clintonová v americkém státě Iowa zahájila svou nominační kampaň v zápase o Bílý dům. Strategií představitelky Demokratické strany je podle médií setkat se s co největším počtem obyvatel navštívených míst, naslouchat jim a jednat s nimi. Cílem je zbavit se nálepky, že je nadaná pro politické spory ve Washingtonu, ale nezná život lidí v zemi.

V Ohiu, kde před sedmi lety jasně prohrála ve stranických primárkách s tehdy mladým senátorem Barackem Obamou, navštívila malé samoobslužné pohostinství Jones Street Coffee House ve městě Le Clair.

Objednala si a odnesla jídlo a pití ke stolu, kde diskutovala se studentem, matkou rodiny a představitelem místních demokratů.

Se svým týmem v úterý pozdě odpoledne a večer místního času (v noci na úterý SELČ) uskuteční další podobná setkání s voliči.

Sedmašedesátiletá politička se vydala autem se svým netradičně málo početným doprovodem do oblasti vzdálené 1500 kilometrů západně od Washingtonu.

Zájem voličů o její cestu má umocnit to, že itinerář těchto prvních dnů zůstal utajen.

Bývalá první dáma USA se na cestě zastavila i na oběd u města Toledo ve státě Ohio. Nikdo ji zde nepoznal poté, co si normálně objednávala jídlo. Vedoucí restaurace si to uvědomil až po jejím odjezdu, když po upozornění jedné novinářky z New York Times rozpoznal na záznamu bezpečnostních kamer slavnou zákaznici - skromně se tvářící ženu s černými brýlemi.

Podle průzkumu, který uskutečnil ústav Pew Research Center krátce před víkendovým oznámením její kandidatury, tvrdilo 59 procent demokratických voličů, že budou nejspíš hlasovat pro Clintonovou. V roce 2007 to ve stejnou dobu bylo 52 procent.

Všeobecně se zatím předpokládá, že se Clintonová asi stane kandidátkou demokratů v prezidentských volbách na konci roku 2016.

Obama již nemůže kandidovat a svou někdejší sokyni a pozdější ministryni zahraničí své vlády nyní prezident podpořil.

V předpokládaném závěrečném boji s kandidátem Republikánské strany bude ale podle komentářů muset vylepšit nejen svůj image u obyvatel, ale také najít odpověď na útok republikánů, kteří ji označují za kandidátku minulosti.

Pro "uzavření kapitoly lídrů a myšlenek minulosti" se jasně vyjádřil například floridský senátor Marco Rubio, když nedávno oznamoval svůj zájem o republikánskou nominaci.

"Nadešel čas, aby naše generace otevřela cestu novému americkému století," prohlásil politik, který je o 24 let mladší než manželka bývalého prezidenta Billa Clintona.