Ve Středozemním moři zřejmě utonulo 400 uprchlíků z lodi mířící z Libye do Evropy. Italská hlídka z velkého plavidla zachránila 144 osob, po zbytku od pondělí pátrá. Zatím nalezla jen devět těl. Oznámila to humanitární organizace Save the Children, která hovořila se zachráněnými.

OSN považuje údaj o možném utonutí 400 osob za pravděpodobný vzhledem ke kapacitě lodi. Podle Save the Children je mezi zachráněnými mnoho mladých mužů a nezletilých. Agentura Reuters napsala, že většina uprchlíků pocházela ze subsaharské Afriky.

Loď se zhruba 550 uprchlíky se potopila nedaleko libyjského pobřeží den po vyplutí. Pašeráci v pondělí podle agentury Frontex stříleli do vzduchu, aby přivolali pobřežní stráž.

Italská pobřežní hlídka v neděli a v pondělí pomáhala 42 plavidlům, na nichž bylo 6500 běženců. Ohlásila právě i nehodu jedné z lodí, z níž se podařilo dostat do bezpečí 144 osob.

Pokud se potvrdí smrt 400 lidí, bude to znamenat, že letos při pokusu dostat se do Evropy zahynulo přes 900 běženců. Období migrace teprve začíná a ve srovnání s loňským údajem v této době je to skokový nárůst. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) loni v této době registrovala pouze 47 mrtvých.

Podle Evropské unie se od pátku do úterý podařilo ve Středozemním moři zachránit více než 7 tisíc uprchlíků.

V roce 2014 zemřelo podle Mezinárodní organizace pro migraci na moři při cestě do Evropy 3 072 uprchlíků, o rok dříve to bylo jen 700 lidí. Do Evropské unie se v loňském roce dostalo více než 280 tisíc uprchlíků, většina z nich byla ze Sýrie, Eritreje a Somálska.

Prudký nárůst počtu lodí s uprchlíky v minulých dnech začal unii znepokojovat a komisař pro migraci Dimitris Avramopulos v úterý prohlásil, že unie bude muset na tento příliv migrantů reagovat patřičnými kroky.

Související