Plocha lesních požárů se na Sibiři za posledních 24 hodin zvýšila více než čtyřnásobně, ve čtyřech regionech byl vyhlášen kalamitní stav a s ohněm bojují tisíce lidí. Vyplývá to z údajů ruského ministerstva pro mimořádné situace, o nichž ve středu informovala agentura TASS. Nejvíce jsou postiženy Zabajkalský kraj, Burjatsko a Chakasko.

Na jih Sibiře ve středu zamíří další záchranářské vrtulníky a speciální protipožární letouny Be-200. Boj s ohněm se soustřeďuje zejména do okolí půlmilionového města Čity, ležícího východně od Bajkalu. Plameny zuří už na okraji města, jemuž hrozí evakuace. Celkem si živel zatím vyžádal kolem třiceti obětí na lidských životech.

V Zabajkalském kraji, kde se od pondělí s následky ohně potýká přes 20 000 lidí, ruská prokuratura obvinila z nedbalosti šéfa krajské lesní správy a další pracovníky krajského úřadu, odpovědné za hašení požárů a protipožární ochranu obyvatelstva.

Kalamitní stav zatím ruské úřady vyhlásily v celém Zabajkalském kraji a Chakaské autonomní republice, ve čtyřech okresech Burjatska a jednom v Krasnojarském kraji. Režim protipožární pohotovosti platí v Irkutské oblasti, Altajské republice, v osmnácti okresech Burjatska a jednom okresu Krasnojarského kraje.

Hlavní příčinou šířící se pohromy je podle ruských úřadů kromě sucha a silného větru neodpovědnost místních lidí, kteří po zimě pálí suchou trávu. O situaci výmluvně svědčí i fakt, že na celém území Chakaska, silně postiženém ohněm, byla dnes vyhlášena úplná prohibice.

Podle ruských meteorologů se požární situace v dohledné době nezlepší, spíše naopak. Vítr prý na jihu Sibiře během příštích pěti dnů zesílí natolik, že hrozí havárie na dálkovém elektrickém vedení a lesní kalamity. Zvýšení teploty vlivem požárů a silný vítr navíc přispívají k rychlému tání, takže hrozí záplavy.