Výkonnost ruské ekonomiky vlivem sankcí a propadu cen ropy výrazně klesá, příjmy nejvyšších ruských představitelů se ale v uplynulém roce zdvojnásobily. Vyplývá to z údajů o příjmech ruských státních činitelů, které ve středu na svých webových stránkách zveřejnily kremelská prezidentská kancelář a ruská vláda.

Prezident Vladimir Putin si loni přišel na 7,7 milionu rublů (čtyři miliony korun v nynějším kurzu), zatímco v předešlém roce si vydělal 3,7 milionu rublů. Ještě lépe na tom loni byl předseda vlády Dmitrij Medveděv s příjmem osm milionů rublů. V roce 2013 jeho celkový roční příjem činil 4,3 milionu rublů.

Výkaz o majetkových poměrech, ze zákona povinný, se o příčinách výrazného zvýšení výdělků nezmiňuje. Důvodem ale může být rozhodnutí o úpravě platů z loňského dubna, kterým Putin sobě a Medveděvovi plat více než zdvojnásobil. Letos v březnu pak prezident sobě, premiérovi a některým dalším činitelům s ohledem na krizi snížil výdělek o deset procent s platností do konce roku.

Příjmy Putina a Medveděva loni poměrně výrazně zaostávaly za platovými poměry některých jejich kolegů. Rekordmanem je v tomto ohledu vicepremiér Alexandr Chloponin, který si loni přišel na 281 milionů rublů (144 milionů korun v nynějším kurzu). Následuje ministr pro veřejnou správu Michail Abyzov s výdělkem 222 milionů a vicepremiér Jurij Trutněv se 180 miliony rublů.

V prezidentské kanceláři si loni nejvíce vydělal šéf útvaru pro spolupráci s postsovětskými státy Oleg Govorun s příjmem 114 milionů rublů. Velká většina pracovníků prezidentské kanceláře měla přitom loni větší výdělky než sám Putin.

Související