Evropská komise obvinila Google ze zneužití dominantního postavení na evropském trhu s vyhledávači. Komise podezřívá americkou firmu z toho, že upřednostňuje při vyhledávání své služby, a poškozuje tak ostatní konkurenty, jako jsou on-line obchody či cestovní kanceláře.

Pokud by se obvinění potvrdilo, bude Google čelit masivní pokutě a nejspíše i nucené změně svého obchodního modelu. Výše pokuty se může vyšplhat až k deseti procentům ročních příjmů firmy. Ty se loni vyšplhaly k 66 miliardám dolarů.

Komise zaměřila své prohlášení o námitkách, které zaslala společnosti Google na služby, jež porovnávají nákupní nabídky. Pokud totiž spotřebitel zadá do vyhledávače této společnosti slova "pánev na smažení", Google mu okamžitě nabídne předvýběr vytvořený jeho službou "Nákupy". Ta nabídne několik druhů pánví i s cenami a online obchody, ve kterých lze pánve koupit. Podobnou službu jako "Nákupy" ale provozují i jiné servery, které se cítí být tímto diskriminovány. V Česku je to například server Heureka.

"Cílem komise je uplatňování antimonopolních pravidel EU, aby společnosti působící v Evropě, ať už sídlí kdekoli, neupíraly evropským spotřebitelům právo na co nejširší výběr zboží nebo nepotlačovaly inovace," vysvětlila krok komise eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. S dominantním postavením totiž podle ní přichází také zodpovědnost.

Evropská komise, která dohlíží na dodržování pravidel rovné soutěže, se praktikami Googlu zabývá už pět let. Eurokomisařka Vestagerová „zdědila“ souboj s americkou společností po svém předchůdci Joaquínu Almuniovi, který začal Google za zvýhodňování vlastních služeb při vyhledávání vyšetřovat už v roce 2010.

Od té doby firma nabídla už tři způsoby urovnání sporu, ve kterých navrhovala pro své konkurenty lepší postavení na jeho stránkách. Ty Almunia nejprve přijal, ale po velké kritice ze strany poškozených firem i některých politiků zase odmítl s tím, že jsou opatření nedostatečná. Vyřešení případu tak nechal na nové komisi, která nastoupila loni v listopadu.

"S Almuniou nešlo vést žádný dialog. S Vestagerovou je to jiné. Podle otázek, které klade, je jasné, že rozumí našemu problému," řekl Reuters Němec Michael Weber, šéf jedné z firem, které si na Google, jenž kontroluje přes 90 procent evropského trhu s vyhledávači, stěžují. Vestagerová je bývalá dánská ministryně pro ekonomiku a má reputaci tvrdého vyjednávače. Weber i většina dalších ředitelů firem proto doufají, že se věc brzy pohne kupředu.

Google má teď deset týdnů na odpověď, ve které může obvinění vyvrátit, a má také možnost svolat na svou obranu slyšení. Společnost už v úterý rozeslala svým zaměstnancům e-mail, ve kterém píše, že má "velmi silné argumenty" pro to, aby dokázala, že nedělá nic protiprávního.

Viceprezident Google Search Amit Singhal argumentuje hlavně grafy a čísly. „Jakýkoliv ekonom by vám řekl, že není typické vidět tuny inovací a nových podniků nebo investic v sektoru, kde vázne hospodářská soutěž, nebo kterému dominuje pouze jeden hráč. Avšak přesně toto se v našem sektoru děje,“ uvedl Singhal.

Jako příklad uvádí třeba německou společnost Zalando, která se po pouhých šesti letech působení stala největším internetovým prodejcem módy v Evropě a loni velmi úspěšně vstoupila na frankfurtskou burzu. Na stránce Google Europe Blog pak na grafech ukazuje, jak služby Googlu ztrácejí v porovnáním s konkurencí. „I když je Google hlavním vyhledávačem, lidé mají dnes daleko více možností, jak se k informacím dostat,“ píše Singhal. Zkušenost pak údajně ukazuje, že v určitých případech dávají spotřebitelé přednost specializovaným webům a aplikacím.

Google se však může s Evropskou komisí stále dohodnout. Například pokud by nabídl, že fungování svého vyhledávače upraví. Případ se však může táhnout i roky. Podle deníku Financial Times se Google pravděpodobně proti jakémukoliv rozsudku ohradí a obrátí se na evropské soudy. Může tak jít o ještě větší případ, než jakým je dlouhá bitva s Microsoftem. Ten musel kvůli zneužívání dominantního postavení nakonec zaplatit pokutu ve výši dvou miliard eur, tedy asi 54 miliard korun.

Vestagerová také odstartovala ještě jedno oddělené antimonopolní šetření proti Googlu v případě mobilního operačního systému Android. Vyšetřování se zaměří na to, zda Google nezneužívá dominantního postavení také v oblasti operačních systému, aplikací a služeb pro mobily. A to například tím, že vyžaduje po výrobcích smartphonů a tabletů, aby do svých zařízení exkluzivně předinstalovávali jeho aplikace. Google to ale odmítá s tím, že například v novém Samsungu S6 jsou předinstalované aplikace také od Facebooku a Microsoftu.