Na provokaci polských "extremistů" si ve středu na tiskové konferenci v Moskvě stěžovali organizátoři automobilové kolony Cestami slávy, která má v sobotu vyjet z Moskvy přes Bělorusko a Polsko do německého města Torgau. Akce je součástí oslav 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým wehrmachtem ve druhé světové válce.

Kolona čtyřiceti vojenských automobilů a historických vozidel má projet Smolenskem, běloruským Minskem a Varšavou. Cesta, kterou už údajně polské a německé úřady povolily, vyvrcholí v Torgau, kde se na konci války na Labi setkaly spojenecké armády Sovětského svazu a Spojených států.

Podle organizátora akce Sergeje Klimova z ruské polovojenské organizace DOSAAF, obdoby někdejšího československého Svazarmu, ale při dojednávání cesty vznikly potíže. "Když jsme prohlíželi terén, polští extremisté dělali problémy," řekl na tiskové konferenci Klimov bez dalších podrobností. Velké množství polských organizací podle něj ale na akci pohlíží se sympatiemi, mnohé se prý i připojí.

V Polsku se v těchto dnech diskutuje o obdobné akci ruských motorkářů z organizace Noční vlci, kterou mnozí označují za nacionalistickou a násilnickou. Noční vlci podle ruských médií chtějí cestovat do Berlína přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko, Bavorsko a Česko. Polské úřady ale o povolení akce dosud nerozhodly.

Související