Počet vyhlášených poplachů pro záchytné stíhačky japonské armády vzrostl v posledních letech téměř na úroveň z dob studené války. Informovala o tom ve středu vláda v Tokiu, podle níž je důvodem rostoucí aktivita čínských a ruských letadel v regionu.

Za roční období do letošního 31. března japonské stíhačky vzlétly při poplachu v 943 případech, což je jen o jeden start méně než při rekordním počtu vzletů z roku 1984. Většinu poplachů vyvolaly stroje z Číny a Ruska, které se nebezpečně přiblížily k hranicím Japonska.

Japonské ministerstvo obrany zaznamenalo o 133 podobných incidentů více než v roce předchozím. V případě čínských letadel problémy působily především bojové letouny, které se blížily k ostrovům ve Východočínském moři, na něž si dělají nároky Peking i Tokio. Žádný z čínských strojů ale prý japonský vzdušný prostor neporušil.

Ještě před deseti lety byl počet poplachů pro letadla japonské armády velmi nízký, v roce 2004 jich bylo vyhlášeno jen 141. Za posledních deset let ale výrazně vzrostl počet záchytných akcí, při nichž japonské stíhačky vzlétly sledovat či eskortovat cizí stroje v souvislosti s rostoucí vojenskou aktivitou Číny v regionu. Čínská letadla se údajně často pohybovala také nedaleko jihojaponského ostrova Okinawa.

Ruské letecké aktivity se prý týkaly hlavně průzkumných letů kolem Japonska v dubnu loňského roku. Bylo to poté, co Spojené státy a Jižní Korea provedly tradiční společné vojenské cvičení, zatímco Severní Korea testovala vlastní raketu.

Související