Oleh Kalašnikov, někdejší poslanec za Stranu regionů sesazeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, byl ve středu v Kyjevě zastřelen. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo vnitra s tím, že případ možná souvisí s událostmi z loňského roku. Kalašnikov se totiž angažoval v hnutí Antimajdan, které během prozápadních demonstrací v Kyjevě podporovalo Janukovyče.

"Není pochyb o tom, že mrtvý věděl hodně o tom, kdo Antimajdan financoval a jakými cestami. Tato tajemství si s sebou bere do hrobu," citoval Reuters poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Geraščenka. V této souvislosti naznačil, že jeho znalosti o pozadí Antimajdanu mohly být motivem možné vraždy. Geraščenko ale jako důvod nevyloučil ani Kalašnikovovy obchodní zájmy. 

Kalašnikov byl zastřelen u svých domovních dveří. Agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na policejní zdroje informovala o dvou střelcích. 

Za posledních několik týdnů zahynulo podle AP nejméně šest vysokých činitelů Janukovyčova režimu. Policie většinu případů označila jako sebevraždy. Například v březnu zahynul někdejší poslanec a bývalý gubernátor Záporožské oblasti Olexandr Peklušenko, podle policie se zastřelil.

Související