Spojené státy uvažují o tom, že umístí v Jižní Koreji moderní mobilní protiraketový systém THAAD, který se měl původně stát i součástí protiraketového štítu NATO v Evropě. Posílena by tak měla být obranyschopnost jihu Korejského poloostrova zejména kvůli rostoucím útočným kapacitám Severní Koreje. Washington zároveň ujišťuje znepokojenou Čínu, že systém obrany není namířen proti ní.

Velitel amerických sil v Jižní Koreji Curtis Scaparrotti ve čtvrtek řekl v Kongresu, že systém by byl zaměřen jen a jen na ochranu Korejského poloostrova a mimo to by neměl mít žádný jiný účinek. Curtis dodal, že Washington a Soul o této eventualitě nevedou zatím oficiální rozhovory, dokud se americké ministerstvo obrany nejprve nerozhodne, zda to samo bude chtít.

USA znepokojuje, že KLDR má kromě stovek raket krátkého doletu, které mohou zasáhnout jakýkoli vybraný cíl v Jižní Koreji a v Japonsku, také střely dlouhého doletu typu KN-08. KLDR rakety, které je možné odpálit z mobilních ramp a u nichž tudíž není zaručené, že budou včas zaměřeny pomocí satelitů, předvedla na svých vojenských přehlídkách. 

Systém THAAD už funguje na americkém tichomořském ostrově Guam, kde také byl před lety úspěšně testován. Obranný systém ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle.

THAAD se měl podle představ vlády předchozího prezidenta George Bushe stát součástí budovaného protiraketového štítu NATO v Evropě. Jeho radar měl stát v České republice. Proti zavedení systému ostře vystupovalo Rusko. Nové americké vedení v čele s prezidentem Barackem Obamou od plánu nakonec ustoupilo.