Americká pobřežní stráž několik měsíců sledovala pašeráky drog ve východním Pacifiku. Ve čtvrtek se loď stráže vrátila ze zátahu, při němž zabavila přes 14 tun kokainu. Náklad podle agentury AP zahrnoval i největší kontraband zachycený v této oblasti za šest let - pět a půl tuny drogy objevených na malé rybářské lodi u kostarického pobřeží.

Američané během plavby v mezinárodních vodách poblíž této středoamerické země zaregistrovali podezřelé chování posádky lodě, jejíž členové házeli do moře řadu předmětů. Když plavidlo ve spolupráci s kanadskou armádní lodí zastavili, neobjevili sice na jeho palubě ani v nákladním prostoru nic nezákonného, z vody kolem lodi však vylovili desítky balíků s kokainem, které dohromady vážily přes pět a půl tuny.

Podobně velká zásilka byla naposledy u pacifického pobřeží Latinské Ameriky zabavena v roce 2009. Rekordní náklad drog registrovaly úřady ještě o dva roky dříve, kdy bylo na lodi plující pod panamskou vlajkou objeveno 21 tun kokainu.

Pašeráci často používají cestu podél západního pobřeží Ameriky k přepravě drogy z hlavních producentských zemí Kolumbie a Peru do Spojených států.

Loď, která se ve čtvrtek vrátila do přístavu v San Diegu, zasahovala během posledních šesti měsíců ve spolupráci s dalšími americkými a kanadskými loděmi a letadly na 19 různých plavidlech ve východním Pacifiku, kde zabavila přes 14 tun kokainu, jehož hodnotu úřady vyčíslily na 424 milionů dolarů (11 miliard korun). Celkem americké bezpečnostní síly v oblasti za poslední půlrok zabavily více než 28 tun drogy, což je více než za celý rok předtím. Zadrženo bylo v průběhu šesti měsíců 101 lidí.

Související