Papež František uvažuje o tom, že by k plánované cestě do Spojených států v září přidal také zastávku na Kubě. Rozhodnutí ale zatím nepadlo. Podle agentury AP to v pátek řekl mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.

AP v této souvislosti připomněla, že nejvyššímu představiteli katolické církve je připisována zásluha na historickém přibližování USA a Kuby od prosince loňského roku.

Přispěl k tomu dopisem, jenž zaslal prezidentům obou států, a tím, že finální jednání delegací se konalo ve Vatikánu.

Lombardi sdělil, že papež "zvažuje myšlenku zastavit se na Kubě", ale jednání s kubánskou stranou jsou teprve v počáteční fázi. Podle jeho slov je ještě příliš brzy na to, aby se mohlo říci, že už padlo rozhodnutí nebo že operační plán je v plném proudu.

Papež František má v posledním zářijovém týdnu navštívit tři americká města. Ve Washingtonu promluví v Kongresu USA a v Bílém domě se setká s prezidentem Barackem Obamou, v New Yorku promluví v OSN a ve Filadelfii se zúčastní církevního shromáždění.

Jestliže se František na Kubě skutečně zastaví, ať už před nebo po návštěvě Spojených států, bude třetím papežem, který na Kubu zavítá od historické cesty Jana Pavla II. v roce 1998. Před třemi roky tento ostrovní stát navštívil Benedikt XVI.

Obama a jeho kubánský protějšek Raúl Castro loni v prosinci oznámili opětovné sbližování svých zemí s cílem obnovit diplomatické vztahy.

Obama také zmírnil část embarga uvaleného na komunistický stát v roce 1962. V úterý Kongresu oznámil, že plánuje vyškrtnout Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus.

Související