Z výhrůžek Andreje Babiše strach nemáme, vzkazuje redakce amerického magazínu Foreign Policy českému ministru financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Kvůli článku, ve kterém ho redakce překřtila na "Babisconiho", se chce nyní Babiš soudit.

Za článkem si stojíme, řekl Hospodářským novinám odpovědný editor Foreign Policy Christian Caryl. "Oslovili jsme kancelář pana Babiše před publikováním článku a jejich reakci jsme do článku vložili. Také jsme požádali pana Babiše o rozhovor. On ho ale autorům článku odmítl poskytnout," dodal pro HN.

Prestižní politologický časopis Foreign Policy označil Babiše za hrozbu české demokracie. Babiš následně řekl, že jde o nevýznamné médium. "To je médium, které má pověst, že píše na objednávku," řekl ministr financí.

VIDEO Andrej Babiš: "Budu žalovat americký časopis"

"Ta novinářka, co to napsala, které je 25 let a neví vůbec nic, tak to napsala na objednávku a já se budu soudit. Už jsem je vyzval, aby se mi omluvili, a pokud se neomluví, tak si ve Spojených státech najdu advokáty a garantuji vám, že se omluví. Je to snůška lží a výmyslů," dodal Babiš v rozhovoru pro HN.

Ke konfliktu došlo při Babišově oficiální cestě po Spojených státech. Přízvisko "Babisconi", které časopis použil, odkazuje na bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, který podobně jako Babiš v době, kdy působil ve vrcholné politice, zároveň vlastnil významná místní média.

Na Twitteru použil označení #Babisconi jako první německý týdeník Der Spiegel v říjnu 2013.

Článek se nevyhýbá ani Babišově minulosti

Redaktoři Foreign Policy mluví o Babišovi jako o "Babisconim", jehož ambice ministerskou pozicí rozhodně nekončí. 

Se svérázným miliardářem, který v ČR vládne největší mediální společnosti, jejíž součástí jsou vedle novin nebo internetových portálů také televizní či rozhlasová stanice, podle nich přichází do českého prostředí zcela nová politická éra, v níž demokracie ustupuje obchodním zájmům.

Článek popisuje i známou kauzu údajné Babišovy spolupráce s StB a rozebírá i zářný start jeho podnikání během sametové revoluce, či jej dokonce zmiňuje v souvislosti se zavražděným kontroverzním podnikatelem Mrázkem.

Redaktoři kromě toho míní, že ačkoli bylo Česko v devadesátých letech jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik střední Evropy a také místem s disidentskou tradicí, v současnosti je tamní demokracie ohrožena.

Jako jednu z hlavních příčin tohoto ohrožení vidí podnikatele, politika a mediálního magnáta v jedné osobě - Andreje Babiše.