K sebevražednému atentátu ve východoafghánském Dželálábádu, který si vyžádal nejméně 33 životů, se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát. Podle agentury AFP to uvedl afghánský prezident Ašraf Ghaní. Dalších asi sto lidí utrpělo podle ředitele místní nemocnice zranění. Jde o nejkrvavější útok od konce bojové mise NATO v Afghánistánu, píše agentura DPA.

Sebevražedný útočník, který přijel na motorce, odpálil výbušniny u banky, kam si vládní zaměstnanci chodí pro výplaty. Uvedl to Fazl Ahmad Šerzád, policejní šéf provincie Nangarhár, jejímž je Dželálábád metropolí. Atentát se stal v nejrušnější části dne v centru města, kde jsou také obchody a úřady. "Většina mrtvých a zraněných jsou nevinní civilisté," řekl mluvčí vlády provincie.

V blízkosti místa útoku policie našla další bombu a zneškodnila ji. Další nálož explodovala nedaleko jedné z dželálábádských svatyň, nikdo nebyl zraněn.

Muž, který o sobě tvrdí, že zastupuje radikální Islámský stát v Afghánistánu, agentuře AFP řekl, že za útokem stojí tato skupina. Ta ovládla značné části Iráku a Sýrie a své pozice posiluje i v Libyi.

Na východě Afghánistánu zabil sebevražedný atentátník 18 lidí - čtěte ZDE

Afghánský prezident Ghaní varoval před pronikáním IS do Afghánistánu. "Pokud nebudeme jednotně zastávat jedno stanovisko, pak nás tihle lidé zničí," prohlásil.

Atentát odsoudilo militantní hnutí Taliban, které v uplynulých letech mělo v Afghánistánu na svědomí množství podobných útoků. BBC připomíná, že minulý týden při útoku Talibanu na konvoj NATO nedaleko Dželálábádu zahynuli čtyři civilisté. Po oficiálním konci vojenské mise NATO loni v prosinci v zemi zůstává jen několik tisíc aliančních vojáků, působí zejména jako instruktoři.

Afghánský prezident Ghaní vyzval Taliban, aby se přidal na stranu vlády v Kábulu. Ti z talibanců, kteří přeběhnou na stranu IS, si podle něj zaslouží hněv nejvyšších afghánských náboženských představitelů. Prezident také varoval před pronikáním IS do Afghánistánu. "Pokud nebudeme jednotně zastávat jedno stanovisko, pak nás tihle lidé zničí," prohlásil.

Míra násilí v Afghánistánu je podle DPA v posledních týdnech na vzestupu. V provincii Ghazní na jihovýchodě země neznámí pachatelé sťali čtyři šíitské civilisty, kteří byli před několika dny uneseni. Jejich těla byla podle místních úřadů objevena v sobotu. Při jiném bombovém útoku v provincii Nangarhár byl podle úřadů zabit civilista a dva byli další zraněni.

Související