Navzdory diplomatickému úsilí evropských ministrů a tvrzení Kyjeva a povstalců o respektování klidu zbraní boje v Donbasu neutichají. Podle sobotní informace separatistů se za posledních 24 hodin intenzita bojů zdvojnásobila, nasazeny byly prý i těžké zbraně.

Vzbouřenecká agentura DAN s odvoláním na doněcké "ministerstvo obrany" oznámila, že povstalci zaznamenali přes noc 78 útoků ukrajinské armády. V osmi případech prý vládní vojsko ostřelovalo pozice separatistů z tanků, pětkrát zaútočila armáda s použitím raketometů. O obětech se zprávy DAN nezmiňují.

Z nasazení těžkých zbraní, které měly být podle únorových mírových dohod odsunuty, v sobotu obvinil povstalce i Kyjev. Podle mluvčího armády Serhije Danylenka vzbouřenci v noci z pátku na sobotu "zesílili ostřelování z minometů ráže 120 milimetrů a z děl ráže vyšší než 100 milimetrů". Boje se prý soustředily hlavně do okolí Doněcku a Horlivky.

Agentura TASS s odvoláním na povstalecké tiskové zdroje napsala, že v sobotu odpoledne se v obci Šyrokyne na východním předměstí Mariupolu dostali pod palbu pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ostřelování, které prý vedl ukrajinský dobrovolnický prapor Azov, si údajně nevyžádalo oběti.

OBSE, která dohlíží na dodržování klidu zbraní, dosud o tomto incidentu neinformovala. V sobotní zprávě z Šyrokyne pouze uvádí, že v noci pozorovatelé slyšeli dělostřeleckou palbu vzdálenou zhruba deset kilometrů severně od vesnice a že v obci je příměří bez narušení dodržováno již déle než dva dny.

Podle mírových dohod z Minsku měly obě bojující strany vyvézt z frontové linie veškeré palebné prostředky ráže vyšší než 100 milimetrů. Minulý týden bylo zároveň dosaženo dohody o tom, že z fronty budou staženy všechny tanky a zbraně nižšího kalibru. Z porušování těchto dohod se vzájemně obviňují obě strany.

Související