Schopnost Čechů dostát svým finančním závazkům roste. Hlavním důvodem je vyšší zájem o půjčky nižší hodnoty, loni průměrná dlužná částka meziročně klesla o 15 300 Kč na 41 000 Kč. Vyplývá to ze statistik společnosti KRUK, která se zabývá správou pohledávek. Díky poklesu průměrného dluhu jsou zadlužení Češi schopni dostát svým závazkům rychleji.

Podle aktuálních dat ČSÚ byli Češi loni schopni měsíčně ušetřit aspoň 1700 Kč. V případě, že by vynaložili tuto sumu na splacení svého dluhu, zbavili by se závazku během dvou let. V roce 2013 mohly zadlužené osoby splatit svůj dluh průměrně až po třech letech a dvou měsících, tedy o rok a dva měsíce později.

Platební morálka Čechů ale podle statistik KRUK není příliš vysoká. Svůj dluh loni začalo splácet 56,8 procenta zadlužených osob. Disciplinovanější jsou při splácení svých finančních závazků ženy (60,3 procenta). "V loňském roce jsme mezi našimi klienty evidovali 55 procent mužů. Důvodem je snaha mužů udržovat si roli živitele rodiny. Je to pak právě muž, který v případě potřeby využije možnosti rodině krátkodobě finančně přilepšit prostřednictvím půjčky," uvedla Markéta Fixová z KRUK.

Převážná část osob, které se potýkají s finančními problémy, má jednu půjčku (85,6 procenta). Více půjček má každý sedmý zadlužený člověk. Jde o pozitivní trend, neboť více půjček může vést ke vzniku tzv. dluhové pasti, kdy si lidé berou nové půjčky, aby splatili předchozí.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nejzadluženějším krajem je tradičně Moravskoslezský, ve kterém se s dluhem potýká téměř každý sedmý (14,3 procenta). Následují Středočeský (12,8 procenta) a Ústecký kraj (10,9 procenta). Nejnižší zadluženost je na Vysočině (3,7 procenta), v Karlovarském (3,9 procenta) a Zlínském kraji (4,1 procenta).

Nejvyšší průměrnou částku dluží lidé v Karlovarském kraji (49 100 Kč), nejnižší ve Zlínském kraji (34 400 Kč).