Rusko se musí navždy usadit v Arktidě a přisvojit si ji, přinejmenším tu část, která jí patří. Prohlásil to v neděli při otevírání nové ruské polární stanice Severní pól 2015 viceprezident Dmitrij Rogozin, odpovědný v ruské vládě za zbrojní program. Cestou k pólu se ruský politik zastavil na norských Špicberkách a Oslo ruské diplomaty požádalo o vysvětlení, protože Rogozin figuruje na evropském sankčním seznamu.

Rusko má s Arktidou velké plány, zejména v souvislosti s bohatými zásobami nerostných surovin a novými dopravními možnostmi, které otevírá rychlé tání polárních ledovců. Moskva sice zdůrazňuje, že má v severském regionu zájem na mírové spolupráci se sousedními zeměmi, intenzivně ale v polárních oblastech buduje nové vojenské základny, armádní letiště a dopravní infrastrukturu.

Rogozin v neděli se svým týmem demonstrativně přistál vrtulníkem na kře nedaleko severního pólu a na nejsevernější bod planety pak došel pěšky. Podle agentury Tass na pólu upevnil vlajku ruských námořních sil a prapor Ruské federace. "V Arktidě je mnoho problémů, které se desetiletí neřešily. Teď už musíme do Arktidy přijít navždy a přisvojit si ji, přinejmenším tu část, která je v zóně naší odpovědnosti," prohlásil vicepremiér.

Cestou na severní pól se Rogozinova delegace zastavila na Špicberkách, nejsevernějším území Norska, které má Rusko podle dohody z roku 1920 právo hospodářsky využívat, stejně jako další padesátka států.

"Dorazili jsme do Longyearbyenu na Špicberkách," pochlubil se na Twitteru Rogozin.

 

Jeho zastávka na norském území se však nelíbila norskému ministerstvu zahraničí, které v neděli požádalo ruské velvyslanectví v Oslu o vysvětlení Rogozinovy cesty. Ruský politik je totiž po loňské násilné anexi ukrajinského Krymu na sankčním seznamu Evropské unie. Norsko sice členem EU není, k sankcím se ale připojilo.

Rogozinova přítomnost na Špicberkách podle Osla není porušením norských zákonů, protože Rusové mají právo pobývat na souostroví bez víz. "Informovali jsme ale ruskou stranu jasně o tom, že bychom na Špicberkách neradi viděli osoby zařazené na sankčním seznamu. Rogozinova cesta vyvolává politování," sdělilo norské ministerstvo agentuře NTB.

Související