Na západě Ukrajiny v pondělí začalo společné cvičení ukrajinských vojáků a amerických výsadkářů. Informovala o tom agentura Ukrinform. Manévry, do kterých se vedle asi 300 Američanů postupně zapojí 900 ukrajinských vojáků, ostře kritizovala Moskva. Podle ní cvičení může ještě více vyhrotit již tak napjatou situaci v zemi.

Výcvik vojáků ve vojenském prostoru Javoriv u Lvova nedaleko polských hranic potrvá asi šest měsíců. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v úvodním projevu prohlásil, že ozbrojené síly země musí být přebudovány od základu, aby byly schopné čelit zahraničním hrozbám.

"Většina ukrajinských účastníků zde prošla obtížnými zkouškami na frontě," řekl Porošenko. Válka na východě není podle něj jen bojem o nezávislost Ukrajiny, ale bojem o svobodu a demokracii Evropy a světa.

"Tato válka rozhodne, zda zákony a mezinárodní právo budou mít ve světě význam, zda budou hranice nedotknutelné a zda někdo může bezdůvodně použít sílu, aniž by byl potrestán," řekl Porošenko. 

Cílem cvičení nazvaného Fearless Guardian-2015 (Nebojácný ochránce) je podle americké armády bojový výcvik a zvýšení profesionality a odbornosti vojáků.

Na východě Ukrajiny mezitím i přes příměří pokračují srážky mezi vojáky a proruskými separatisty. Boje v Donbasu si doposud vyžádaly více než 6000 obětí.

Ukrajinské jednotky podle Rusů ostřelovaly předměstí Mariupole

Za posledních 24 hodin dopadlo na obec Šyrokyne na mariupolském předměstí celkem 410 dělostřeleckých granátů, palba byla vedena z pozic ukrajinských provládních dobrovolnických sil. Prohlásil to ruský generál Alexandr Lencov, který zprostředkovává jednání mezi proruskými separatisty a Kyjevem, napsala v pondělí agentura TASS.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která sleduje dodržování příměří v Donbasu, prozatím o žádném ostřelování neinformovala.

"Zaznamenali jsme 410 vybuchlých granátů, které byly vypáleny z ukrajinských pozic," řekl Lencov tiskové agentuře doněckých povstalců. "Po odjezdu OBSE vypuklo těžké ostřelování z kulometů, následovala palba z minometů a nakonec z děl," dodal s tím, že tak vyvrcholilo obrovské napětí, které v místě mezi znesvářenými stranami panuje. 

Podle Lencova byla palba vedena z jižních pozic, kde údajně působí ukrajinský dobrovolnický prapor Azov. Ten má prý za vyhrocenou situaci odpovědnost. "Ze západního směru, kde jsou jednotky ukrajinské armády, k útokům v podstatě nedochází," řekl.

OBSE se zatím k údajnému dělostřeleckému incidentu nevyjádřila. V sobotu na Twitteru uvedla, že její pozorovatelé již několikátým dnem monitorují klid zbraní u Šyrokyne.

Lencov na Ukrajině působí ve Společném kontrolním a koordinačním středisku (JCCC), ve kterém jsou zastoupeny Moskva a Kyjev.

JCCC je bilaterální iniciativou Ukrajiny a Ruska, která pracuje souběžně s pozorovatelskou misí OBSE.

Související