Za sérii článků o domácím násilí na ženách získal hlavní Pulitzerovu cenu list The Post and Courier vycházející v americkém státě Jižní Karolína. V porovnání jednotlivých médií nejvíce uspěli reportéři a fotografové deníku The New York Times, kteří získali ceny ve třech kategoriích.

Za prózu obdržel ocenění americký romanopisec Anthony Doerr. Výsledky v pondělí oznámili porotci z newyorské Columbijské univerzity.

Edward Snowden pomohl deníkům odhalit odposlechy. Dostaly za to Pulitzerovu cenu - čtěte ZDE

Cenu za službu veřejnosti, která je hlavní kategorií Pulitzerových cen, vynesla jihokarolínskému listu série textů nazvaná "Dokud nás smrt nerozdělí", v níž autoři hledají odpověď na otázku, proč právě jejich stát patří mezi ty, kde umírá v důsledku domácího násilí nejvíce žen v USA.

Nejznámější newyorský deník si pak odnesl ceny za mezinárodní reportáže a feature fotografie - obě za popis šíření epidemie eboly v zemích západní Afriky.

Třetí ze svých cen získal list za investigativní reportáž o vlivu lobbistů na americké kongresmany a justici.

Literární kategorii ovládl jednačtyřicetiletý Doerr se svým druhým románem All the Light We Cannot See (Všechno to světlo, které nevidíme) z roku 2014.

Porota na knize zachycující dobu druhé světové války ocenila mimo jiné to, že popisuje paralelní příběhy slepé francouzské dívky a mladého německého vojáka a také "odhaluje lidskou přirozenost a dvojznačnou moc technologií".

V každé kategorii dostane vítěz 10 000 dolarů (přes 255 000 korun). Výjimkou je hlavní kategorie za službu veřejnosti, která je oceněna zlatou medailí.

Související