Přes sto tisíc lidí ve středu protestovalo v Addis Abebě proti zabití třicítky etiopských křesťanů radikály z organizace Islámský stát (IS) v Libyi. Informovala o tom agentura AP. Etiopie od úterý za mrtvé drží třídenní státní smutek.

Lidé, kteří vyšli do ulic hlavního města, neprotestovali jen proti násilí spáchanému na jejich spoluobčanech, ale i proti místní vládě. Ta podle nich není schopna zvýšit životní úroveň v Etiopii. Chudoba pak prý nutí řadu mladých lidí k odchodu do zahraničí, přičemž prý musí procházet nebezpečnými oblastmi, jakou je například právě Libye.

Radikálové z odnože IS v Libyi zveřejnili v neděli na internetu video, které zachycuje vraždu dvou skupin etiopských křesťanů. Členy první skupiny ozbrojenci zastřelili, druhé sťali.

Na jednom z náměstí v centru města se středeční protest zvrhnul v násilnosti, a policie proto údajně zatkla až 100 lidí.

Matka jedné z obětí, Ahaza Kassajeová, v rozhovoru s agenturou AP uvedla, že doufá, že vláda v reakci na zabití svých občanů uzavře všechny ilegální hraniční přechody a zatkne všechny převaděče. Mladí lidé, kteří se demonstrace účastnili, ale podle AP uvedli, že by se na cestu za lepší budoucností v Evropě, která vede často přes Súdán a Libyi, vydali i přes riziko smrti, pokud by měli dostatek peněz pro pašeráky.

V úterý se na mimořádné schůzi sešli etiopští zákonodárci. Jednali údajně o odpovědi na vraždu svých občanů v Libyi, zda přijali nějaké konkrétní kroky, ale jasné není.

Většina obyvatel Etiopie se hlásí k etiopské ortodoxní křesťanské církvi, asi třetina Etiopanů ale vyznává islám. Země se v rámci mise Africké unie zapojila do boje proti islamistickým milicím Šabáb v sousedním Somálsku.

Související