Někdejší šéfka počítačové společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorinaová se stane dalším z uchazečů o hlasy v republikánských prezidentských primárkách. Podle deníku The Wall Street Journal hodlá svou kandidaturu do Bílého domu oznámit 4. května. Jedna z kdysi nejmocnějších žen amerického byznysu prohlásila, že se chce stát republikánskou sokyní očekávané vítězce demokratických primárek Hillary Clintonové.

Fiorinaová má proti dalším republikánským kandidátům - senátorům Tedu Cruzovi, Marku Rubiovi a Randu Paulovi - výrazně méně politických zkušeností. V roce 2010 byla neúspěšnou republikánskou kandidátkou na senátorské křeslo za Kalifornii, o dva roky dříve byla ve volebním týmu poraženého prezidentského uchazeče Johna McCaina.

Mezi Američany se stala známou díky své kariéře na vedoucích postech velkých firem, které zastávala v období na přelomu století, kdy ještě před nástupem do čela HP působila ve vedení telekomunikační firmy AT&T.

"Pokud by Hillary Clintonová měla čelit ženské konkurentce, vzalo by jí to řadu témat, o kterých by nemohla mluvit," prohlásila Fiorinaová minulý týden na setkání s novináři.

Související