Rusko ve čtvrtek vypravilo do separatisty ovládaného Donbasu na východě Ukrajiny další konvoj kamionů s údajnou humanitární pomocí, v pořadí již 25. od propuknutí konfliktu, který si za rok vyžádal více než 6100 obětí na životech.

Rusko-ukrajinské hranice v úseku kontrolovaném separatisty přejelo více než 120 nákladních vozů. Podle ruských úřadů vezou do hlavních povstaleckých bašt Doněcka a Luhanska více než 1400 tun potravin, léků, oblečení, jakož i v předvečer 70. výročí konce druhé světové války dárky pro veterány.

"V dárkových balíčcích jsou zabaleny potraviny, včetně krup a těstovin, cukr, sůl, masové a rybí konzervy, kondenzované mléko, bonbony a sušenky, čaj a káva, jakož i hygienické prostředky," uvedla agentura Interfax.

Na vozech je naloženo také vybavení pro doněcké a luhanské hasiče, darované v rámci ruského Dne požární ochrany.

Rusko podle vlastních údajů zaslalo do Donbasu od loňského srpna více než 31,5 tisíce tun humanitární pomoci. Kyjev ale poukazuje na to, že ukrajinské úřady nemají možnost náklad takových výprav z Ruska kontrolovat, a tvrdí, že transporty jsou zástěrkou pro poskytování vojenské pomoci rebelům. Moskva toto tvrzení odmítá a ujišťuje, že jde výhradně o pomoc pro obyvatelstvo sužované konfliktem.

Související