Letouny arabské koalice ve čtvrtek pokračovaly v náletech na jemenské šíity. Rijád, který koalici vede, přitom v úterý ohlásil, že intenzivní nálety skončí. Vyhradil si však možnost jejich obnovení v případě, kdy bude nutné postup šíitů znovu zastavit. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek oznámila, že konflikt v Jemenu si od 19. března vyžádal přes 1000 mrtvých a více než 4000 zraněných.

Boje byly znovu hlášeny i ve středu a pokračují také ve čtvrtek. Letadla ráno a v noci útočila na šíitské oddíly s tanky severně od jihojemenského přístavu Aden a dále na pozice šíitů poblíž metropole Saná a města Táizz, které leží ve stejnojmenné provincii v jihozápadním Jemenu.

Cílem útočící kolice jsou také armádní jednotky věrné bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi, které stojí v konfliktu na straně šíitů. Arabská koalice začala šíity bombardovat 26. března. 

Velvyslanec Saúdské Arábie ve Washingtonu Ádil Džubajr prohlásil, že budou-li šíité pokračovat v agresi, bude následovat odpověď. "Stále používáme armádu, aby útočnými akcemi zabránila obsazení Jemenu," sdělil. Šíité podle něj znovu postupují na Aden ze tří směrů a do města by se mohli dostat "do několika hodin".

Analytik ze Spojených arabských emirátů Abdalchálik Abdalláh je k možnosti udržení klidu zbraní skeptický. "Vývoj v posledních 48 hodinách prokázal, že tam zatím nejsou podmínky pro skutečné příměří, válka ještě neskončila," řekl.

Další analytici se snaží odpovědět na otázku, proč Rijád hlavní fázi bojů ukončil zjevně předčasně. Mohl ho k tomu podle nich vést velmi rychlý růst počtu obětí a také humanitární krize. Nadace Melindy a Billa Gatesových ve čtvrtek oznámila, že věnuje jemenským nemocnicím 800 000 dolarů (20 milionů Kč).

WHO ve čtvrtek aktualizovala své údaje o počtu obětí konfliktu. Podle bilance k 20. dubnu si už boje vyžádaly 1080 mrtvých, včetně 48 dětí a 28 žen, a 4352 zraněných. O tři dny dříve přitom bylo hlášeno 944 zabitých a 3487 zraněných. Organizace upozorňuje, že skutečná čísla jsou ovšem vyšší, protože mnohá těla obětí se nedostanou do zdravotnických center.

OSN vyzývá k zahájení politického dialogu, šíité ho ale podmiňují zastavením veškerých bojů. Tisk zemí Perského zálivu ve čtvrtek informoval, že politická jednání už se vedou a že Rijád začal vyjednávat se Sálihovými lidmi. Kromě jiného prý je v sázce otázka záruky Sálihova bezpečného odchodu z Jemenu, což by mělo pomoci najít řešení krize.

Podpořit rozhovory o urovnání jemenské krize se snažil ve čtvrtek v Rijádu pákistánský premiér Naváz Šaríf. O průběhu ani případném výsledku jeho setkání s králem Salmánem a dalšími saúdskoarabskými činiteli ale dosud nebylo nic oznámeno.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek navrhl jako nového zvláštního zmocněnce Spojených národů pro Jemen dosavadního šéfa mise OSN pro boj s ebolou, mauritánského diplomata Ismáíla šajcha Ahmada. Dosavadní zmocněnec Džamál bin Umar odstoupil minulý týden kvůli kritice svého neúspěšného zprostředkovatelského úsilí. Umarova nástupce musí schválit Rada bezpečnosti OSN.

Situace v Jemenu je rovněž komplikovaná kvůli tomu, že zde působí mimo jiné i obávaná sekce teroristické organizace Al-Káida a kromě ní do bojů teď začal zasahovat rovněž Islámský stát (IS), bojující především v Sýrii a v Iráku. Přihlásil se k březnovému atentátu na šíitskou mešitu v Saná, kde zahynulo přes 140 lidí. Ve čtvrtek tato sunnitská organizace oznámila, že její lidé zabili pět šíitů v jihozápadní provincii Ibb. Islámský stát o akci informoval na Twitteru a je to poprvé, kdy jeho lidé zaútočili v této části Jemenu. Dosud byli přítomni hlavně v Saná.