Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a někdejší vysoký armádní představitel David Petraeus ve čtvrtek dostal u soudu za neoprávněné nakládání s tajnými informacemi dvouletou podmínku a pokutu 100 tisíc dolarů (2,5 milionu korun). S odvoláním na státního zástupce o tom informovaly světové agentury.

Petraeus se vyhnul až ročnímu trestu vězení, který mu hrozil, díky dohodě s obžalobou.

V rámci této dohody se přiznal, že v jednom případě neoprávněně nakládal s tajným materiálem. A na oplátku nemusel absolvovat proces, který by byl znamenal zveřejnění citlivých podrobností jeho milostné aféry. Přístup k tajným informacím totiž generál poskytl své tehdejší milence.

Dohoda o vině a trestu původně navrhovala dvouletou podmínku a pokutu ve výši pouhých 40 tisíc dolarů (asi jeden milion korun).

Soudce David Keesler se touto dohodou ale nemusel řídit. Zvýšení navrhované pokuty zdůvodnil závažností činu. 

Nyní dvaašedesátiletý penzionovaný čtyřhvězdičkový generál Petraeus, který sloužil v Iráku i Afghánistánu, musel v roce 2012 ukončit svou slibnou kariéru poté, co vyšel na světlo jeho vztah s novinářkou Paulou Broadwellovou.

Zároveň se objevily spekulace, že milence umožnil přístup k e-mailovému účtu zřízenému CIA a k vysoce tajným informacím. Tajné dokumenty byly prý nalezeny v počítači Broadwellové.

Související