Italská policie v pátek zahájila rozsáhlý protiteroristický zátah zaměřený na členy islamistické organizace, jež údajně plánovala zapojení do útoků proti pákistánské vládě a chtěla útočit i ve Vatikánu. Informovala o tom agentura ANSA. Policisté jednali na základě 18 zatykačů a zasahovali zejména na ostrově Sardinie, ale částečně i v dalších sedmi italských provinciích.

Podle informací policie je zásah namířený na skupinu inspirovanou teroristickou organizací al-Káida, jejímiž členy jsou Pákistánci a Afghánci. Někteří z nich jsou podezřelí, že se podíleli na několika útocích v Pákistánu, včetně bombového útoku na tržiště v Péšávaru, kde v roce 2009 zemřelo přes 100 lidí. Dva ze členů skupiny prý kdysi pracovali jako ochranka někdejšího šéfa al-Káidy Usámy bin Ládina, který byl zabit v roce 2011. 

Z odposlechů, jež shromáždili vyšetřovatelé, vyplývá, že ve skupině byl sebevražedný atentátník a že teroristé měli kromě útoků v Pákistánu a Afghánistánu v plánu zaútočit i ve Vatikánu. Na tiskové konferenci v Cagliari to dnes řekl prokurátor Mauro Mura.

Policie některé podezřelé, včetně údajného duchovního vůdce skupiny, zatkla; několik dalších členů prý ale už opustilo Itálii.

Související