Podle posledních informací si zemětřesení v Nepálu vyžádalo přes 2500 obětí. Mezi mrtvými není podle dosavadních zpráv žádný český občan.

Ministerstvo zahraničí v oblasti k nedělnímu ránu evidovalo 175 českých turistů. Češi do Nepálu cestují hlavně za tamními osmitisícovkami, někteří jezdí i do níže položených národních parků či jiných oblastí. Kontakt se zatím nedaří navázat s 39 z nich, uvedl tiskový odbor ministerstva.

Krizová linka

Informace o Češích pobývajících v oblasti zemětřesení se stále vyvíjejí.

Pokud víte o někom, kdo do Nepálu odcestoval, kontaktujte krizovou linku ministerstva zahraničí:

+91 99 10 999 460

Klienti CK Livingstone a CK Expedice jsou v pořádku

V Nepálu se v současné době nachází i dvacítka klientů cestovní kanceláře Livingstone. "Všichni jsou v pořádku, podařilo se nám spojit s průvodci," řekl ČTK zástupce kanceláře v brněnské centrále. V Káthmándú je podle něj 13 jejich klientů, šest lidí ve druhém zájezdu pokračuje v cestě národním parkem a dvě klientky čekají na letišti na odlet.

Zatím nelze odhadnout, jak přírodní pohroma ohrozí další program zájezdů a případný odlet turistů do Česka, dodal. Ředitel CK Rudolf Škvaříček České televizi řekl, že Češi si v Káthmándú postavili stany a nejsou v budovách.

Druhá skupina zase strávila den na raftech a o ničivé pohromě zpočátku ani nevěděla. Cestovní kancelář prostřednictvím webu i sociálních sítí informovala blízké klientů, že jsou všichni v pořádku, tuto informaci předala i českému ministerstvu zahraničí.

Také osm českých horolezců, kteří v těchto dnech zdolávají himálajskou osmitisícovku Čo Oju, zemětřesení nepostihlo. Mírné otřesy sice pocítili i oni, ale nebylo to zřejmě nic výrazného, sdělila ČTK Kateřina Hradová z CK Expedice, která zájezd pořádá. Čo Oju ležící na hranicích Tibetu a Nepálu je s výškou 8201 metrů šestou nejvyšší horou světa.

Velvyslanec v Indii Miloslav Stašek České televizi řekl, že do oblasti míří konzulka, která má pomoci Čechům mimo jiné s vyřizováním náhradních cestovních dokladů, pokud by se jim při zemětřesení zničily nebo ztratily.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) odpoledne vyjádřil soustrast rodinám obětí. „Jsem zděšen zemětřesením v Nepálu. Rád bych vyjádřil soustrast rodinám a přátelům stovek obětí této zničující katastrofy,“ uvedl Zaorálek na Twitteru.

Svědectví Čecha v Pokhaře: Čekáme, jestli přijdou další otřesy

"Tady v Pokhaře se zatím nic nestalo. Kolem poledne jsme měli dva větší otřesy, potom několik menších," napsal Aktuálně.cz jeden z Čechů Peter Volf. Při větších otřesech podle něj lidé vyběhli na silnici, ty menší jako vždy přehlíželi. V Pokhaře si podle něj zemětřesení zatím žádná zranění a škody nevyžádalo, popraskaly jen zdi některých domů.

Epicentrum je totiž podle něj dál - v polovině cesty mezi Pokharou a hlavním městem Káthmándú. "V Káthmándú spadlo dost budov a historických objektů, spousta lidí je asi ještě pod nimi," popisuje Peter Volf.

Zemětřesení v Nepálu 2015

Počet obětí ničivého zemětřesení v Nepálu přesáhl 700. V oblasti jsou Češi, míří tam konzulka - čtěte ZDE

Ve zprávách se podle českého turisty mluví také o obětech, které skončily pod lavinou na Everestu, kde začíná sezona. Z Manaslu, kde sezona vrcholí, podle něj zatím žádné zprávy nejsou. Manaslu je blíž k epicentru než Káthmándú a Everest. Mnoho se neví ani o situaci v menších městech.

"Wi-fi jako obyčejně nefunguje a síť je přetížená. My tady teď čekáme, jestli přijdou další otřesy během příštích dvou dnů," dodává Čech. V Pokhaře prozatím podle něj plyne život jako obvykle.

Kontakty pro Čechy v Nepálu

Krizová linka v Dilí: + 91 99 10 999 460

Honorární konzulát ČR v Káthmándú: +977 985 10 222 64

Ministerstvo zahraničí České republiky mezitím vydalo doporučení zvážit cesty do Nepálu. Zároveň vyzvalo Čechy, kteří se v oblasti nacházejí, aby se spojili se zastupitelským úřadem České republiky v Dillí, případně kontaktovali honorární konzulát ČR v Káthmándú. 

Nejhorší zemětřesení zažil Nepál v roce 1934. Tehdy mělo sílo 8,3 stupně a téměř zničilo Káthmándú a města Bhaktapur a Patan. Zahynulo zhruba 8500 lidí.