Ruští hackeři, kteří loni pronikli do počítačového systému Bílého domu, si mohli přečíst neutajované e-maily amerického prezidenta Baracka Obamy. Uvedl to americký list The New York Times s odvoláním na své zdroje mezi americkými představiteli.

"Není žádný důkaz, že by sama prezidentova elektronická pošta byla narušena. Ale podle závěrů vyšetřování je skutečností, že hackeři získali některá Obamova sdělení," uvedl list.

Bílý dům počátkem měsíce potvrdil, že loni došlo ke kybernetickému útoku, ale ujistil, že hackeři neukradli žádné tajné údaje.

Útok byl ale podle deníku mnohem závažnější a znepokojivější, než Bílý dům veřejně přiznal. Ačkoli se hackeři nedostali k utajovaným údajům, i neutajovaná část prý obsahovala velice citlivé informace jako elektronickou korespondenci s diplomaty, výměny názorů k personálním krokům, legislativním návrhům, prezidentův program či diskuse o politických rozhodnutích.

Nejmenovaní představitelé podle deníku neuvedli počet Obamových mailů, kteří si hackeři mohli přečíst, ani to, jak citlivý mohl být jejich obsah. Dodali, že hackeři do Obamovy elektronické pošty zřejmě nepronikli.

O závažnosti kybernetického útoku prý vysoce postavení představitelé Bílého domu věděli několik měsíců.

Bílý dům se k tvrzením listu ještě nevyjádřil.

Agentura TASS v této souvislosti připomněla dřívější vyjádření Dmitrije Peskova, mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina, ohledně obviňování Rusů z kybernetických útoků na Bílý dům. "Už se to zvrhlo v nějaký sport - ze všeho obviňovat Rusko. Ještěže nehledají v řece Potomac ruské ponorky, jak se už dělo v jiných zemích," prohlásil Putinův mluvčí.

Související