V Kazachstánu začaly v neděli předčasné prezidentské volby. Očekává se, že obyvatelé bohaté středoasijské republiky i popáté v řadě podpoří dosavadní hlavu státu Nursultana Nazarbajeva, který zemi autoritářsky vládne nepřetržitě od konce roku 1991 a nyní se uchází o další pětiletý mandát. Volební místnosti se dnes pro zhruba 9,5 milionu voličů otevřely v 7.00 tamního času (3.00 SEČ).

Kazašské prezidentské volby mezinárodní pozorovatelé nikdy neuznali jako svobodné a spravedlivé. V předchozích volbách v dubnu 2011 získal Nazarbajev téměř 94 procent hlasů.

Kazachstán patří mezi země „prioritní“ pro český vývoz. Během listopadové návštěvy prezidenta Miloše Zemana, kterého do Astany provázela podnikatelská mise, byly podepsánydohody a obchodní memoranda (ta předpokládají další jednání) za zhruba 450 milionů dolarů.

Týkají se hlavně dodávek technologií a zařízení pro zemědělství, potravinářský a důlní průmysl i dodávek zbraní. Zdejším firmám se rýsují šance také ve vývozu zařízení a přístrojů pro zdravotnictví. Češi by rádi dodávali také lehká dopravní letadla.

Opozice do volebního souboje nevyslala žádného svého kandidáta a oba další uchazeči o prezidentský post, komunistický kandidát Turgun Syzdykov a odborářský předák Abilgazi Kusainov, jsou považováni za stoupence 74letého Nazarbajeva.

Do soutěže o post budoucí hlavy státu se původně přihlásilo sedmadvacet zájemců, většina z nich ale souboj s Nazarbajevem buď sama vzdala, nebo neprošla tvrdými úředními testy. Hlavním z nich byla zkouška z kazaštiny jako státního jazyka, jehož znalost není v mnohonárodním státě samozřejmostí. Nazarbajev zkoušku zdárně složil.

Nazarbajev se podle pozorovatelů drží u moci nedemokratickými zákony, potíráním opozice a miliardovými zisky z prodeje těžebních práv. Mnozí západní investoři však považují jeho znovuzvolení za záruku budoucí stability, která se opírá i o pečlivě udržovaný náboženský smír a výrazný růst životní úrovně řadových Kazachů.

Trio, které se uchází o prezidentský úřad

Nursultan Nazarbajev (74 let)

Nursultan NazarbajevHodlá vést zemi už páté funkční období. Před voliče předstupuje s programem nazvaným „Velká kazachstánská cesta“. V něm slibuje mj. stabilní hospodářský růst, lépe fungující a transparentní stát, v němž úředníci nebudou závislí na politice. Poprvé byl zvolen hlavou nezávislého Kazachstánu v prosinci 1991. Předtím byl prvním tajemníkem Komunistické strany Kazachstánu a v letech 1984 – 1989 předsedou republikové vlády.

Abelgazy Kusainov (63)

Abelgazy KusainovPředseda Odborové federace (svazu) Kazachstánu, v minulosti rovněž komunistický funkcionář. Voliče láká na svůj ekologický program. „Ekologii musíme vnímat jako vědu ve vlastním domě,“ uvádí v dokumentu psaném těžkopádným „ekologickým“ jazykem používajícím četné odborné pojmy. Podrobně popisuje zhoubné důsledky, které má lidská činnost na biosféru. Kusainov v předchozích letech působil hlavně jako náměstek ministra, například průmyslu a obchodu nebo dopravy).

Turgun Syzdykov (68)

Turgun SyzdykovPodobně jako jeho soupeři má za sebou partajní kariéru. Kandiduje za Komunistickou lidovou stranu Kazachstánu. Jak zdůrazňuje ve svém programu, je to strana „leninského typu“, která hodlá věnovat zvláštní pozornost negativnímu vlivu západní kultury a hodnot. „Prostopášný životní styl, drogy, fastfoody, bezobsažné filmy odtržené od reality, honba za rychlým výdělkem – to vše je zhoubný nádor vyvolaný nynější západní pseudokulturou,“ uvádí tento tvrdý marxista, nešetřící na adresu Západu peprnými výrazy.

Související