Rusko je součástí Západu a vztahy s ním by neměly padnout za oběť ukrajinské krizi. Tak by se dalo shrnout poselství exprezidenta Václava Klause, který v úterý promluvil v panelové diskusi Globálního fóra otevřených společností v ázerbajdžánském Baku.

Probíhající konflikt mezi Západem a Ruskem podle Klause není konfliktem odlišných politických a socioekonomických kultur, jako je tomu například v případě vztahů se Saudskou Arábií nebo Čínou. "V ekonomickém kontextu je ruský model totožný s tím západním. Jistě, nefunguje tam učebnicová tržní ekonomika, ale ta nefunguje ani v Evropě," vyjádřil se Klaus podle agentury APA.

Ve své řeči Klaus označil Rusko za tradiční evropskou mocnost. "Vztahy Západu a Ruska by proto neměly být redukovány pouze na probíhající krizi na Ukrajině" uvedl bývalý český prezident. Dodal, že Rusko musí dostat šanci psát svoji novou komunismem nezatíženou historii a stát se aktivním hráčem na světové scéně.

Konflikt na Ukrajině Klaus popsal jako vnitřní záležitost země, která byla uměle vytvořena a nezvládla svůj přechod z komunismu k tržní ekonomice. "Ukrajinská krize se ale postupně stala problémem, který je zásadně ovlivňován, ne-li přímo řízen z vnějšku," soudí Klaus.

Podle exprezidenta Západ negativně přispěl k rozpoutání konfliktu tím, že požadoval, aby si Ukrajina vybrala mezi Západem a Ruskem. "Říkal jsem už loni, že stavět Ukrajinu před takové dilema povede k neřešitelnému konfliktu, jaký v zemi vidíme dnes," uvedl exprezident.

Klaus také zkritizoval současné ukrajinské politické elity, které čekají na zahraniční intervenci a nesnaží se východisko z krize najít samy.

Exprezident v Baku promluvil v době, kdy se v Kyjevě sešla mezinárodní konference na podporu ukrajinských reforem. K jednání, které kyjevská média označují za dárcovskou konferenci, se do ukrajinské metropole sjeli politikové, experti a investoři z padesáti zemí. Ekonomickou podporu Kyjevu většina z nich podmiňuje pokračováním ukrajinských reforem.

Související