V ochranné zóně kolem odstavené jaderné elektrárny Černobyl propukl lesní požár. Oznámily to v úterý ukrajinské úřady. Oheň se snaží zlikvidovat téměř dvě stovky hasičů s 32 kusy techniky a také vrtulník a dva letouny.

Ukrajinský ministr vnitra varoval před nebezpečným šířením požáru směrem k elektrárně, která byla odstavena po havárii v roce 1986.

Mluvčí elektrárny ujistila, že oheň je vzdálen 15 až 20 kilometrů a nepředstavuje žádné nebezpečí.

"Kolem 18:30 se situace s lesním požárem u Černobylu vyostřila. Plameny znovu útočí na lesní porost ve směru k elektrárně. Oheň v korunách stromů a prudký vítr vytvořily vážné nebezpečí šíření požáru ve dvacetikilometrové zóně okolo černobylské jaderné elektrárny. Hoří asi 400 hektarů lesa," uvedl ministr vnitra Arsen Avakov. Dodal, že v pohotovosti je Národní garda a další jednotky ministerstva vnitra.

Premiér Arsenij Jaceňuk podle ministra naléhavě svolal komisi pro krizové situace a vydal se přímo na místo požáru, zatímco Avakov koordinuje protipožární lety ze štábu na kyjevském letišti. "Uvědomujeme si odpovědnost a nepřipustíme rizika, která nelze ani vyhodnotit," ujistil.

Záchranáři oheň ještě neuhasili, nicméně tvrdí, že mají situaci pod kontrolou.

Přírodní park okolo odpojené elektrárny se podle ruské agentury TASS rozkládá na 240 000 hektarech. Ukrajinská média předtím uváděla, že hoří 270, později 320 hektarů porostu.

Exploze čtvrtého bloku jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986 způsobila nejhorší jadernou havárii na světě. Reaktor byl přikryt sarkofágem, aby se zamezilo úniku radioaktivních látek.

V roce 2016 by měl být tento betonový kryt nahrazen krytem novým.

Související