Řeckého levicového ministra financí Janise Varufakise v noci na středu napadla skupina levicových extremistů. Informovala o tom agentura Reuters. Vlastním tělem ho prý ale ubránila jeho manželka Danae.

Maskovaní muži na Varufakise údajně zaútočili po večeři s manželkou a přáteli v jedné z restaurací aténské čtvrti Exarchia. Slovně ho prý napadali a házeli na něj i "skleněné předměty", aniž by ho však trefili. Vyzvali ho také, aby okamžitě opustil "jejich území". Ministra prý ochránila před útokem jeho vlastní žena, která jej objala. Útočníci se pak prý snažili Varufakise napadnout, aniž by zranili jeho manželku, po chvíli své úsilí ale vzdali a z restaurace odešli.

"Nemyslím si ale, že by nás chtěli opravdu zranit. S takovou přesilou to mohlo dopadnout daleko hůř," vyjádřil se podle serveru Bloomberg Varufakis.

Co přesně incident, o kterém média informoval sám ministr, vyvolalo, není zcela jasné. Maskovaní muži ale prý s Varufakisem zhruba 15 minut mluvili a obvinili ho, že se stal "součástí mocenského systému". Krajně levicový ekonom si v Řecku získal mnoho příznivců kritikou úsporných opatření v zadlužené zemi. Nedávno ale vyvolalo kontroverzi několik snímků z jeho luxusního bytu pod Akropolí pořízených pro francouzský časopis.

Čtvrť Exarchia je místem častých protestů proti úsporných opatřením a je považována za baštu levicových extremistů v řeckém hlavním městě.

Premiér Alexis Tsipras ministra financí Varufakise po kritice v pondělí odvolal z pozice hlavního řeckého vyjednávače s mezinárodními věřiteli. Ve funkci ho nahradil náměstek ministra zahraničí Euklidis Tsakalotos.

Související