Za účast na vypálení koptského kostela ze srpna 2013 bylo ve středu v Egyptě odsouzeno na doživotí 69 lidí. Informují o tom zahraniční média. Viníci se zúčastnili demonstrace pořádané kvůli sesazení tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího. Padesát dva osob bylo odsouzeno v nepřítomnosti, což v Egyptě znamená automatické opakování procesu.

Celá skupina byla usvědčena z členství v nelegální skupině, nošení zbraně, pokusu o vraždu, žhářství, blokování dopravy a neuposlechnutí úřadů. Kostel vyhořel při protestu, který se konal 14. srpna 2013 na káhirském předměstí Kardása. Demonstrace byla svolána jen několik hodin po velkém káhirském protestu, na němž policie a vojáci zabili na 700 Mursího stoupenců.

Akce pořádalo Muslimské bratrstvo, za něž byl Mursí do úřadu zvolen. Teď je s tisíci členy bratrstva vězněn a souzen. Nynější režim tuto islamistickou skupinu zakázal.

V rámci souzené skupiny 71 lidí byli k desetiletému trestu bez možnosti odvolání odsouzeni dva nezletilí účastníci protestu. Všichni z 69 odsouzených k doživotí musejí také podle rozsudku zaplatit pokutu 20 tisíc egyptských liber, v přepočtu 65 tisíc korun.

Jeden z obhájců řekl, že soud nepodložil své rozhodnutí dostatečnými důkazy. Nikoho z odsouzených prý nepoznal ani kněz z vyhořelého kostela.

Související