Pravděpodobnou příčinou zkázy ruské nákladní kosmické lodi Progress byla exploze při oddělení třetího stupně nosné rakety. Napsala to ve čtvrtek agentura Interfax s odvoláním na informace kosmické agentury Roskosmos. Definitivní závěry vyšetřování by měly být zveřejněny do poloviny května.

Progress se po úterním startu ocitl na nesprávné oběžné dráze, a protože nepřijímá žádné povely ze Země, je jeho pád nevyhnutelný. Podle původních plánů měla loď dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) 2,5 tuny nákladu. Ty nyní shoří v atmosféře, část úlomků Progressu ale možná dopadne na povrch Země.

Informace o době dopadu případných zbytků lodi se různí. Podle středeční zprávy Roskosmosu by k tomu mohlo dojít mezi 7. a 11. květnem, čtvrteční zprávy z Ruska hovoří o datu 5. až 7. května.

Případné úlomky by měly dopadnout kdekoli v prostoru mezi 52. rovnoběžkami severní a jižní šířky, tedy v pásu, ve kterém se mimo jiné nachází i celé Česko či Slovensko. Přesnější místo ruské úřady oznámí dva dny před dopadem, uvedla agentura Interfax. Dvě třetiny plochy předpokládaného dopadu tvoří oceán.

Kolem Progressu, který neřízeně krouží kolem Země a rotuje kolem vlastní osy, objevili ruští odborníci shluk úlomků, který je zřejmě důsledkem exploze při oddělení lodi od třetího stupně, uvedl Interfax. Sledování Progressu odhalilo netěsnost bloku hnacích agregátů a únik plynu z potrubí. Několik desítek úlomků objevily kolem havarovaného Progressu i americké dalekohledy.

Ruští odborníci připouštějí, že havárie Progressu může kvůli konstrukční podobnosti ohrozit pilotovaný let kosmické lodi Sojuz plánovaný na 26. května. Na palubě Sojuzu se mají k ISS vydat ruský kosmonaut Oleg Kononěnko, Američan Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui.

Související