Ruští motorkáři z kolony Noční vlci jsou prý v Česku - v Ostravě ve spolupráci s ruským konzulátem prý připravují akce v rámci oslav 70. výročí osvobození města. Rozhlasové stanici Govorit Moskva to ve čtvrtek řekl organizátor kolony Andrej Bobrovskij. Sám zůstal v Moskvě, protože nemá schengenská víza. Česká policie však zatím nemá informace, že by motorkáři byli na území České republiky.

"Zůstal jsem v Moskvě, protože mně zrušili víza, pro mě to už skončilo," řekl Bobrovskij ruskému rozhlasu. "Část našich účastníků je v Ostravě, protože tam s (ruským) konzulátem plánujeme akce na počest 70. výročí osvobození města," prohlásil. Kolona podle něj pokračuje po předem naplánované trase.

Části motocyklové kolony ruských Nočních vlků se podle ruského bulvárního serveru LifeNews podařilo proniknout do Evropské unie přes Maďarsko. Jednotnou kolonu motorkáři chtějí utvořit v Bratislavě a pak zamířit na dříve plánovanou trasu až do Berlína, kam hodlají dorazit 9. května. Ve slovenské metropoli se také setkají s balkánskými kolegy.

"Naši bikeři oficiálně vjeli do Evropské unie, aniž by porušili zákon," řekl ruskému serveru motorkář Alexej Galickij, který je údajně v Budapešti. "Shromaždištěm je Bratislava, odkud budeme v cestě pokračovat po plánované trase," prohlásil. Akce prý proběhne "bez ohledu na cokoli".

Jak se motorkáři do Maďarska dostali a kolik jich je, Galickij neuvedl. Mezi Maďarskem a Běloruskem, kam byli Noční vlci počátkem týdne od polské hranice vykázáni, leží Ukrajina, jejíž západní část není Rusku kvůli konfliktu na východě země přátelsky nakloněna.

Z Moskvy ruští motorkáři vyrazili minulou sobotu, ale po bezproblémovém průjezdu Běloruskem jim na bělorusko-polské hranici polské úřady nepovolily vjezd do země. Neuspěla ani skupina, jež chtěla vjet do Litvy, která s Běloruskem sousedí na severozápadě.

Trasa Nočních vlků z Bratislavy do Berlína má vést přes Vídeň, Mnichov a Prahu. Jejich cesta vyvolává v zemích EU obavy. Ruští motorkáři, jejichž vůdce Alexandr Zaldostanov je na americkém sankčním seznamu, jsou totiž často označováni na nacionalisty a násilníky, kteří se spoléhají na otevřeně deklarovanou podporu od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Související