Vévodkyně Kate dnes v Londýně porodila dceru. Informoval o tom Kensingtonský palác. Druhý potomek britského prince Williama se narodil v 8.34 místního času (9.34 SELČ) a po porodu vážil 3,7 kilogramu. Matce i dítěti se podle paláce daří dobře. Jméno dítěte, které je čtvrtým v řadě následníků britského trůnu, bude oznámeno později.

"Je to dívka!" křičel ihned dav, který se sešel před nemocnicí. Palác v prohlášení potvrdil, že královna Alžběta II. a další členové královské rodiny byli o narození informováni jako první a "ze zprávy jsou nadšeni". Pro 89letou panovnici se jedná o páté pravnouče.

Britové narození královského potomka netrpělivě očekávali již několik dní. Na sociálních sítích probíhaly živé debaty o pohlaví či jménu. Vznikla dokonce anketa, v níž lidé pro jméno hlasovali.

IMG 1310

Foto: Silvie Housková

Dvaatřicetiletý princ svou třiatřicetiletou manželku do nemocnice doprovodil a jako u prvního dítěte se podle Kensingtonského paláce zúčastnil porodu.

Kate porodila necelé tři hodiny po ranním přijetí do londýnské nemocnice, kde se narodilo i její první dítě George v červenci 2013. Tehdejší porod Kate trval 11 hodin a na její přání se uskutečnil bez použití prostředků proti bolesti.

Synovo jméno bylo tehdy oznámeno dva dny po narození. Mezi spekulacemi a bookmakery ohledně jména druhého dítěte v případě dcery se v poslední době nejčastěji citovala jména Alice, Elizabeth, Charlotte a Victoria. V menší míře se uváděla jména Diana, Eleanor a Alexandra.

"Celá země jí (Kate) přeje vše nejlepší," ujistil na Twitteru krátce po přijetí Kate do nemocnice britský premiér David Cameron, o jehož dalším politickém osudu se rozhodne v blížících se parlamentních volbách. Konají se už ve čtvrtek a výsledek mezi jeho konzervativci a opozičními labouristy se očekává nejtěsnější za poslední desítky let.

Cameron byl také jedním z prvních, kdo královskému páru poblahopřál k narození holčičky. Mezi prvními gratulanty byli i předseda strany liberálních demokratů Nick Clegg a předseda Labouristické strany Ed Miliband.

Novorozená holčička je čtvrtá v následnictví trůnu za dědečkem princem Charlesem, otcem Williamem a bratrem Georgem. Dosud byl čtvrtý v pořadí Williamův mladší bratr princ Harry. Nová princezna má podle komentářů tu čest zahajovat novou éru v pravidlech následnictví, které po asi 300 letech už neupřednostňuje muže. Z jejího čtvrtého pořadí jí tak nemůže odsunout žádný z případných budoucích mladších bratrů.

Před nemocnicí se postupně shromáždily stovky lidí. Mnozí z nich zde čekali několik dní ve stanech.

IMG 1308

Foto: Silvie Housková

Na počest novorozeného královského potomka bude v pondělí v Londýně vypálena stovka dělostřeleckých salv.

Příchod druhého dítěte Kate a Williama budilo opět zájem britské veřejnosti a médií, ale bylo podle zahraničních agentur přijato méně bouřlivě, než tomu bylo u jejich prvorozeného dítěte. Nepředpokládá se totiž, že by nová princezna někdy vládla, a v zemi vrcholí napínavá předvolební kampaň.

První dny po propuštění z porodnice, které u George nastalo druhý den po narození, stráví Kate a William s dětmi ve svém Kensingtonském paláci. Poté se přesunou do svého domu Anmer Hall, který se nachází na královském pozemku Sandringham v Norfolku na východě Anglie. William, který od konce března pracuje jako pilot pro jednu dobročinnou organizaci spravující zdravotnické vrtulníky, si vzal dovolenou do 1. července.

Související