Německá kancléřka Angela Merkelová se v neděli v Dachau spolu s desítkami přeživších vězňů zúčastnila vzpomínkové ceremonie na osvobození tamního nacistického koncentračního tábora americkou armádou před 70 lety.

V rámci dvanáctiměsíčních oslav ukončení nacistického barbarství je to podle agentury AFP poprvé, co se úřadující německá kancléřka zúčastní obřadu v některém z nacistických koncentračních táborů.

Vzhledem k vysokému věku přeživších šlo také o jednu z posledních příležitostí, kdy se kancléřka coby představitelka německé vlády a svědci hrůz páchaných nacistickým Německem sešli na tomto pamětním místě.

Merkelovou kromě jiných uvítal předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster. Přítomen byl i bavorský zemský premiér Horst Seehofer.

Merkelová a další přítomní položili květy u bývalého krematoria tohoto tábora nedaleko Mnichova, který se stal v roce 1933 prvním podobným zařízením vybudovaným nacisty.

Bylo sem postupně odvezeno více než 206 000 vězňů, z nichž přes 41 000 zde zahynulo. Američané osvobodili tábor v Dachau 29. dubna 1945. Památku obětí této "továrny smrti" uctil ve středu i americký prezident Barack Obama.

Mezinárodní oslavy 70. výročí konce války začaly 27. ledna v koncentračním táboře Osvětim v Polsku, které bylo za druhé světové války obsazené nacistickým Německem.

Související