Osm dní po ničivém zemětřesení v Nepálu našli záchranáři v sutinách tři živé lidi. Dva přeživší objevili v troskách domku z nepálených cihel, třetího vytáhli ze závalu.

Dva muži a žena z okresu Sindhúpalčok ležícího severovýchodně od metropole Káthmándú byli ihned převezeni do nemocnice.

Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na místní úřady.

Dosud poslední živé lidi vytáhli záchranáři z trosek ve čtvrtek, poté vláda označila naději na objevení dalších přeživších za minimální.

V důsledku zemětřesení přišlo o život přes 7000 osob. Zraněno bylo podle aktuální bilance více než 14 tisíc lidí. Lidé nyní naléhavě potřebují další materiální pomoc, která se k nim však dostává složitě kvůli nepružným celním předpisům. OSN proto podle agentury AFP vyzvala nepálskou vládu, aby je uvolnila.

Nepálský ministr financí v neděli varoval, že bilance obětí "výrazně vzroste". Některé z okresů zasažené silnými otřesy jsou totiž stále nepřístupné a záchranáři tam ještě nemohli začít zjišťovat následky katastrofy. "Do některých vesnic jsme se ještě nedostali, a přitom víme, že v nich byly všechny domy zbořeny," prohlásil ministr financí Ram Šaran Mahat.

Vlády řady zemí světa mezitím pokračují v posílání stovek tun humanitární pomoci; například Indie vypravila dodávku 100 000 stanů, které by do Nepálu měly dorazit v pondělí.

Právě stany či plachty, které patří kvůli nutnosti zajistit pro statisíce lidí nouzové ubytování mezi nejpožadovanější věci, již vláda zvláštním nařízením osvobodila od cel, což jejich distribuci urychluje.

U řady dalších věcí k tomu však zatím nedošlo, a proto šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová vyzvala nepálského premiéra, aby tak jeho vláda učinila. Připomněla, že Nepál v roce 2007 podepsal úmluvu, která jej zavazuje ke zjednodušení celních a daňových pravidel pro distribuci humanitární pomoci.

"Slíbil, že zajistí, aby se tak stalo, takže doufám, že od nynějška uvidíme zlepšení v těchto administrativních záležitostech," řekla Amosová AFP.

Letiště v Káthmándú bylo v neděli podle agentury AP uzavřeno pro velká vojenská a nákladní letadla, která sem dopravují pomoc, neboť na ně podle vedení terminálu není stavěné. Šéf letiště uvedl, že se v jeho povrchu začaly objevovat trhliny a úřady požádaly mezinárodní dárce, aby používali menší letadla.

Během osmi dnů od zemětřesení zaznamenal Nepál již více než 70 různě silných následných otřesů, kvůli nimž jsou lidé vystrašení a řada z nich stále přespává pod širým nebem.

Podle agentury DPA se už stáhly takřka všechny horolezecké výpravy z nejvyšší hory světa Mount Everestu. Ty poslední tak učiní v nejbližších dnech, řekl DPA belgický horolezec Damien François ze základního tábora, který prý vypadá "jako po tsunami".

Zemětřesení o síle 7,8 stupně na masivu Mount Everestu spustilo mnoho lavin, které zabily nejméně 18 lidí.

Podle OSN zemětřesení zasáhlo osm milionů z celkových 28 milionů obyvatel Nepálu, z toho 1,7 milionu dětí. Otřesy půdy zbořily nebo poničily přes 200 000 domů.

 

Související