Policie v americkém Texasu v neděli večer místního času (v pondělí nad ránem SELČ) zastřelila dvojici útočníků, kteří začali střílet po ostraze výstavy karikatur proroka Mohameda. Zatím není jasné, zda incident souvisel s výstavou, na které byl přítomen i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders. Nikdo z návštěvníků zraněn nebyl, lehce postřelen byl jeden člen ostrahy.

Podle informací CNN byl jeden z útočníků identifikován jako Elton Simpson a v roce 2011 byl odsouzen za podporu terorismu. FBI potvrdila, že nyní spolu s pyrotechniky prohledává jeho dům v arizonském Phoenixu. Simpson se měl ke střelbě doznat na sociální síti Twitter, kam před samotným útokem napsal, že "Alláh nás přijme jako mudžáhidy" a použil hashtag #texasattack. Vzkaz byl později z Twitteru odstraněn.

Druhým útočníkem je údajně Simpsonův soused, jehož jméno média neznají. I jeho byt prohledává policie. Oficiálně se FBI k totožnosti střelců odmítla vyjádřit.

Událost se odehrála na parkovišti před konferenčním centrem ve městě Garland nedaleko Dallasu, kde se konala výstava kreseb v rámci akce Draw the Prophet (Nakresli proroka), kterou organizovalo protiislámské hnutí American Freedom Defense Initiative (AFDI). Šlo o díla v rámci soutěže o nejlepší karikaturu proroka Mohameda; první cenou byla odměna ve výši 10 tisíc dolarů (asi 250 tisíc korun).

"Dva muži přijeli před vstup do budovy autem. Oba byli ozbrojení a začali pálit na pracovníka ochranky. Policisté proti ozbrojencům zakročili a usmrtili je," uvedl starosta Garlandu Douglas Athas na oficiálním facebookovém profilu města. Člen ostrahy byl po ošetření střelného zranění v oblasti kotníku propuštěn do domácího léčení.

Ihned po útoku policie uzavřela okolí konferenčního centra. Na místo byla povolána pyrotechnická jednotka kvůli podezření, že dvojice mohla nastražit nálože ve voze, ve kterém přijela. Policie zatím žádný nález trhavin neohlásila. Identita útočníků není podle CNN známa. Na Twitteru se sice jistá skupina k činu přihlásila, není ale jisté, zda za ním skutečně stála.

"Strašné. Bylo to tak blízko. Doufám, že se zraněnému policistovi daří dobře," uvedl Wilders po útoku. Dodal také, že jedinou odpovědí na podobné útoky je pokračovat v dosavadní práci, ačkoli to není vždy snadné.

Wilders přijel do USA na pozvání AFDI, která je vnímána jako krajně pravicové a silně protiislámské hnutí. To po střelbě vydalo prohlášení, že právě kvůli takovýmto incidentům bojuje o právo na svobodu projevu.

"Tohle je válka o svobodu projevu. Co uděláme? Vzdáme se těm stvůrám?" uvedlo hnutí na Facebooku. Rovněž Wilders v textové zprávě zaslané nizozemské televizní stanici označil střelbu za nepřijatelný útok na svobodu projevu.

V konferenčním centru v Garlandu na výstavu vedle Wilderse přišlo dalších asi 200 lidí včetně novinářů.

Letos v lednu šokoval celý svět útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, který opakovaně publikoval karikatury proroka Mohameda. Dva muslimští radikálové při něm zabili 12 lidí včetně redaktorů a kreslířů.

Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé, už v roce 2006 vyvolalo vášnivé protesty v muslimském světě zveřejnění karikatur proroka v dánském deníku Jyllands-Posten.

Související