Motorkáři z ruského klubu Noční vlci, kteří se v rámci oslav 70. výročí konce druhé světové války vydali na kontroverzní jízdu z Moskvy do Berlína, přijeli do Mnichova. V pondělí navštívili někdejší nacistický koncentrační tábor v Dachau nedaleko bavorské metropole. Na svém webu o tom informoval deník Bild. Před cestou do Dachau pobývali motorkáři v Mnichově, kam dorazili podle mluvčího Nočních vlků Alexandra Šapovalova nad ránem.

Jezdci, kterých bylo podle médií asi deset, překročili hranice z Rakouska do Německa v neděli večer. Na dálnici 50 kilometrů od Mnichova je zastavila policie, která jim zkontrolovala doklady. Podle Šapovalova asi dvouhodinovou kontrolu provedlo na 30 policistů se psy.

"Nechali je jít, ale sledovali je. Nyní policie dohlíží na hotel, kde se Noční vlci ubytovali," uvedli nad ránem ruští motorkáři na blogu, který citovala agentura TASS.

Po zotavení se z cesty odjeli do Dachau, kam podle Bildu přijeli v poledne. Již od rána před památníkem někdejšího koncentračního tábora hlídkovali policisté. Podle neoficiální cestovního plánu mají nyní motorkáři na programu návštěvu mnichovského muzea automobilky BMW.

Německá policie uvedla, že skupinu tvoří deset lidí a že žádný z nich není plnoprávným členem Nočních vlků. Jde prý o jejich rodinné příslušníky včetně dvou dětí a sympatizanty, mimo jiné jednoho Rakušana. Jedním z členů skupiny je podle portálu oberpfalznetz.de žena, která v neděli přiletěla do Mnichova, aby se k motorkářům připojila. Podle německých a rakouských médií překročili motorkáři hranice do Německa na jednom motocyklu a v jednom autě.

Předpokládá se, že vedle Dachau chtějí Noční vlci navštívit mimo jiné i Norimberk, který je úzce spjat se vzestupem nacistického hnutí. Národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP) pod vedením Adolfa Hitlera tam od roku 1927 pořádala říšské stranické sněmy.

Noční vlci si cestu do Německa naplánovali přes Bělorusko, Polsko, Česko, Slovensko a Rakousko. Vjezd na polské území jim ovšem před týdnem polské úřady zakázaly. Noční vlci ale oznámili, že několika jejich členům se podařilo legálně překročit hranice s Evropskou unií.

Slovenský politolog Grigorij Mesežnikov podle deníku Sme uvedl, že na základě jeho informací motorkáři, kteří přijeli o víkendu na Slovensko a hlásili se k Nočním vlkům, byli občany pobaltských států, tedy zemí EU. V Pobaltí žije početná ruská menšina.

Podle původního záměru by měli motorkáři z Bavorska pokračovat přes Prahu do saského Torgau, kde se 25. dubna 1945 na Labi setkala americká a sovětská armáda. Cesta Nočních vlků Evropou by měla skončit 9. května v Berlíně. Motorkáři tam údajně chtějí oslavit konec druhé světové války a porážku nacistického Německa.

V sobotu motorkáři projeli přes Česko a Slovensko, kde položili věnce v areálu památníku Slavín v Bratislavě. Do Vídně podle rakouské policie doprovodilo ruské motorkáře několik jejich kolegů ze Slovenska, Maďarska i Rakouska. Dva členové Nočních vlků tam položili věnec u pomníku padlým sovětským vojákům na Schwarzenberském náměstí, kde na ně čekalo asi 500 lidí včetně místního ruského velvyslance.

Související