Její obhájci slibují odstranění obchodních bariér, růst celosvětové ekonomiky a přínos v řádech desítek miliard eur. Její odpůrci mluví o vládě korporací, zničení volného trhu, zotročení Evropy. Co vzbuzuje takovou kontroverzi? Dohoda o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), která by měla vést k plné liberalizace obchodu a investic mezi Spojenými státy americkými a Evropskou unií.

Dohoda má ambici nejen odstranit cla, ale také některé netarifní bariéry trhu. Její konečná podoba zatím není známá, stále probíhá vyjednávání. I tak se o ní ale vede řada diskusí. Na názor tuzemským odborníků se zeptal i ProByznys.info.

Jediná šance, jak se vyrovnat Číně

Jan Jedlička, analytik České spořitelny, vidí TTIP jako jednu z posledních šancí, jak zastavit či alespoň významně zpomalit trend snižujícího se významu Západu v globálním ekonomickém prostředí ve prospěch nových mocností typu Číny a Indie. "Odbourávání obchodních, finančních či investičních bariér bude mít na obě ekonomiky bezesporu kladnou roli, která se promítne ve zrychlení hospodářského růstu, poklesu nezaměstnanosti a růstu životní úrovně," popisuje Jedlička.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Těžit by z dohody měla prý i Česká republika, benefity by měly být v podobě zvýšení exportů a přílivu zahraničních investic, což se v konečném důsledku projeví ve zrychlení růstu ekonomiky a snížení nezaměstnanosti. Pozitivně TTIP ovlivní podle analytika především malé a střední firmy.

"Pro velké nadnárodní podniky z EU není již nyní problémem překonat obchodní bariéry a uplatnit svou produkci na trzích USA. To je problémem zejména pro malé a střední podnikatele, kteří nemají dostatečné kapacity a know-how na překonání těchto bariér. Proto z projektu TTIP, který spočívá v odbourání významných obchodních a investičních bariér mezi EU a USA, budou nadprůměrně profitovat zejména malí a střední podnikatelé." 

Pozitivní předpovědi se ale podle Jedličky naplní jen tehdy, pokud evropští vyjednávači nerezignují na zachování rozumné míry regulace v environmentálních, sociálních, hygienických, zdravotních a dalších oblastech. "Rovněž je třeba ohlídat, aby si v nové zóně volného obchodu zachovaly rozhodující slovo demokraticky zvolené orgány a jimi zřízené úřady - viz správné technické nadefinování doložky upravující řešení sporů mezi státem a investory ISDS (Investor State Dispute Settlement)." 

Nežeňme se bezhlavě

V přínosy dohody pro segment SME věří i Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Podle něj se malé firmy nemohou spoléhat na kvantitu, ale musí se zaměřovat na export produktů s vyšší přidanou hodnotou. A právě v tomto ohledu jsou Spojené státy americké velkou šancí. Havlíček upřesňuje: "Jako jedno z mála světových teritorií jsou Spojené státy schopny vstřebat velké množství dražších výrobků, pochopitelně musí být konkurenceschopné. Například z pohledu Česka nejsou sice Spojené státy z hlediska obratu v první desítce exportních trhů, ovšem z pohledu přidané hodnoty patří mezi první tři. Jinými slovy, dá se tam solidně profitovat, a to s relativně malým rizikem, při zachování stabilních odbytů. To je nejen dobrá zpráva pro producenty, ale pro celou ekonomiku, neboť se tím přispívá vysokou měrou k tvorbě reálného HDP."
Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Související články