Někdejší šéfka počítačové společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorinaová se za republikány chce v roce 2016 ucházet o křeslo prezidentky Spojených států. Fiorinaová to v pondělí oficiálně prohlásila v pořadu Good Morning America na stanici ABC News. Oznámení zároveň zveřejnila na Twitteru.

Kandidatura jedné z kdysi nejmocnějších žen amerického byznysu se očekávala. Již v dubnu totiž prohlásila, že se chce stát republikánskou sokyní očekávané vítězky demokratických primárek Hillary Clintonové. U demokratů se totiž na rozdíl od republikánů nečekají žádné tvrdé vnitrostranické střety.

Šedesátiletá Fiorinaová nikdy nezastávala veřejný úřad, proto je považována v porovnání s republikánskými senátory Tedem Cruzem, Markem Rubiem a Randem Paulem, kteří o křeslo v Bílém domě mají rovněž zájem, za politicky nejméně zkušenou.

V roce 2010 se sice ucházela o senátorský post za Kalifornii, její kandidatura ale zkrachovala. O dva roky dříve byla ve volebním týmu poraženého prezidentského uchazeče Johna McCaina.

Nyní však podle analytiků doufá, že se jí obchodní úspěchy i fakt, že je mezi republikánskými kandidáty zatím jedinou ženou, podaří přetavit v republikánskou kandidaturu, případně v post viceprezidenta.

Související