Pro Evropu je větší hrozbou islámský terorismus než současné Rusko, řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro americký list The Wall Street Journal. Ruský prezident Vladimir Putin je naším spojencem v boji s islamisty, cituje deník Zemana.

"Politici se ve svém pohledu na to, zda je větší hrozbou Rusko, nebo Islámský stát, liší. Osobně si myslím, že je to Islámský stát," uvedl Zeman v rozhovoru. "Jak jednou řekl prezident Obama, Rusko se může stát v boji proti mezinárodnímu terorismu naším spojencem," dodal.

Deník připomněl, že vztahy mezi Západem a Ruskem jsou nejhorší od dob studené války. Zemanovy názory podle něj Čechy rozděluje. Deník se opírá o dubnový průzkum agentury Ipsos, podle které 63 procent oslovených Čechů nesouhlasí se Zemanovým postojem k Rusku, 61 procent oslovených se obává ruského útoku na baltské státy v NATO a 59 procent lidí se vyslovilo proti posilování ekonomického vlivu Ruska v České republice.

Zeman v rozhovoru uvedl, že zatímco Putin v případě zabrání Krymu jen napravuje historické příkoří, protože Krym Rusku vždy patřil, o zábor Donbasu ruský prezident nestojí. "To by byla politická sebevražda," cituje deník Zemana.

"Co by z toho Rusové měli? Miliony hladových krků a zničenou zemi?" uvedl deník.

Wall Street Journal uvedl, že ačkoliv je prezidentská role v Česku spíše ceremoniální, Zeman prosazuje vlastní politiku, když nesouhlasí se západními sankcemi proti Rusku. "Jsou kontraproduktivní," zopakoval Zeman v rozhovoru. Podle něj sankce upevňují Putinovu popularitu.

Pokud by se situace na Ukrajině zklidnila, navrhoval by Zeman uvolnění sankcí. A uvedl také, že Ukrajina by se měla decentralizovat a dát regionům více nezávislosti.

Rusko podle Zemana nebude schopné posílit svou ekonomiku bez Evropské unie. "Jako je Evropská unie závislá na ruských zdrojích, je Rusko závislé na importu moderních technologií ze Západu," řekl. Společně by mohli bojovat proti Islámskému státu a zneškodňovat jeho výcvikové tábory. "Potřebujeme Rusko jako spojence, ne jako nepřítele," dodal Zeman.

Související