Ruské ministerstvo obrany v pondělí na svém serveru zveřejnilo první snímky nového tanku Armata a bojových vozidel vyvinutých na jeho platformě. Dřívější fotografie byly publikovány se zakrytými částmi nové zbraně, nyní mají zájemci poprvé možnost vidět i stáhnout do svých počítačů obrázky nové vojenské techniky bez kamufláže.

K vidění je celkem sedm kusů bojové techniky, která se má poprvé oficiálně představit 9. května na slavnostní vojenské přehlídce na Rudém náměstí v centru Moskvy. Pečlivě připravovaná slavnost má být připomínkou 70. výročí vítězství sovětských zbraní nad nacistickým wehrmachtem.

Přehlídka má být údajně největší svého druhu v ruských dějinách.

Budoucím hlavním trumfem ruských motostřeleckých útvarů má být střední tank T-14 Armata, který ruští zbrojní experti označují za senzační novinku.

Na její platformě vzniklo i stejnojmenné bojové vozidlo pěchoty s automatickým rychlopalným kanónem ráže 30 milimetrů.

Podle přiloženého komentáře jde o zbraně "určené pro vedení bojových operací proti jakémukoli protivníkovi v sestavě tankových a motostřeleckých jednotek".

Armata se má stát "základním víceúčelovým bojovým prostředkem v podmínkách použití jaderných zbraní a jiných druhů zbraní hromadného ničení," píše ruské ministerstvo.

Publikovány byly i obrázky pásového obrněného transportéru a bojového vozidla pěchoty se shodným názvem Kurganěc, samohybné houfnice Koalicija, kolového obrněného transportéru Bumerang a samohybného protitankového raketového systému Kornet.

Klíčovým prvkem většiny nových bojových vozidel je dálkové ovládání zbraňových modulů, což umožňuje lépe ochránit posádku a výsadek, ale na druhé straně klade zvýšené nároky na složité elektronické a optické systémy. Zaostávání v této oblasti Rusko až donedávna řešilo dovozem.

Přehlídky 9. května v Moskvě se má zúčastnit víc než 16 500 vojáků, 201 kusů vojenské techniky a 143 letadel a vrtulníků.