Rusko vyšle příští týden do oblasti ukrajinského Donbasu další konvoj s humanitární pomocí. Ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov v úterý oznámil, že kolona bude podléhat zvláštní kontrole a vyjede 14. května.

"Plánujeme vyslat 14. května další humanitární konvoj, jeho příprava musí podléhat zvláštní kontrole. Musíme zorganizovat přípravu nákladu, potravin a léků, všeho, co je nezbytné pro stabilní fungování sociální infrastruktury," řekl Pučkov. 

Ministr připomněl, že minulý konvoj dopravil do Luhanské a Doněcké oblasti kromě humanitárních potřeb rovněž dárky pro veterány z 2. světové války. 

"Budu požadovat zdvojnásobení kontrol a spolu s aktivisty zajistíme dodání dárků válečným veteránům a pracovníkům domácí fronty v Doněcké a Luhanské republice," řekl Pučkov a použil přitom názvy pro separatistické republiky, které Rusko oficiálně neuznalo.

Od začátku konfliktu na východě Ukrajiny už Rusko do oblasti Donbasu, jak se této části země říká, vyslalo 25 konvojů s pomocí. Ta podle tvrzení Moskvy obsahovala více než 31 tisíc tun materiálu. Ukrajina ale nemá možnost náklady kontrolovat a transporty považuje za kamuflovanou vojenskou pomoc rebelům.

Ministr obrany samozvané Doněcké republiky v úterý oznámil, že ukrajinská armáda za posledních 24 hodin porušila příměří ve 40 případech a systematicky podle něj používá dělostřelectvo. Bombarduje prý zejména ve večerních hodinách. 

"Ukrajinská armáda v rozporu s dohodami z Minsku stále používá těžké dělostřelectvo. Doněcké oddíly se přesto zdržují a na provokace nereagují," řekl mluvčí povstaleckých jednotek Eduard Basurin. Z porušování dohody o příměří ale obviňuje protistranu také ukrajinská armáda.

Související