Nejnebezpečnější ženu Británie, jak jí přezdívá bulvární deník Daily Mail, by si asi každý představoval trochu jinak. Menší usměvavá blondýnka Nicola Sturgeonová při osobním setkání jen těžko nahání strach. Přesto se jí politici ve Westminsteru začínají čím dál tím víc obávat.

Čtyřiačtyřicetiletá Sturgeonová může totiž dosáhnout na historický úspěch v britských volbách. Podle předvolebních průzkumů získá Skotská národní strana (SNP) ve Skotsku minimálně 50 z 59 volebních okrsků. Některé průzkumy dokonce ukazují, že by je mohla ovládnout všechny. To je extrémní skok pro partaj, která ve volbách před pěti lety získala pouze šest křesel.

Jen osm měsíců po skotském referendu o nezávislosti, ve kterém se v poměru 55 ku 45 vyslovili Skotové proti osamostatnění, teď může hrát národní strana klíčovou roli v sestavování britské vlády. Podle analytiků na tom má velký podíl kromě frustrace z lhostejnosti centrální vlády po referendu právě osobnost předsedkyně SNP.

V článku se dále dozvíte

  • Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dokáže strhnout na svou stranu i lidi, kteří s ní zprvu příliš nesouhlasí.
  • Podle předvolebních průzkumů získá její strana minimálně 50 z 59 volebních okrsků ve Skotsku.
  • Pokud by nastal scénář A, Skotové si budou moct díky velkému počtu křesel vybírat, které věci podpoří a které ne.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.