Americké ministerstvo financí v úterý schválilo vydání několika licencí na provozování trajektů pro osobní přepravu mezi Spojenými státy a Kubou. S odvoláním na mluvčí ministerstva o tom informovala agentura Reuters. Přímé lodní spojení, které by mohlo mezi Floridou a Kubou převézt ročně stovky tisíc lidí, se znovu otevře po více než padesáti letech.

Počet vydaných licencí ministerstvo financí neupřesnilo, jednu z nich prý ale obdržela firma Baja Ferries, která sídlí v americkém Miami a už nyní provozuje několik linek do Mexika. Nyní podle svého zástupce čeká firma na povolení z Kuby. První trajekty by prý ale mohly z Miami do Havany, které jsou vzdálené asi 400 kilometrů, vyrazit už letos v září. V plánu jsou prozatím prý tři či čtyři spoje týdně.

Převozní služby mezi Kubou a Spojenými státy byly zrušeny na počátku šedesátých let poté, co se v Havaně chopili během revoluce v roce 1959 moci komunisté pod vedením Fidela Castra.

Americký prezident Barack Obama v polovině loňského prosince oznámil zahájení nové kapitoly v americko-kubánských vztazích. Zdůvodnil to tím, že dosavadní konfrontační politika nepřinesla z amerického pohledu kýžené výsledky, navíc je podle něj překonaná.

Související