Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) chce zapojit do přípravy stálé mise lidí na Marsu veřejnost. Na svých webových stránkách vyzval, aby zájemci posílali své nápady spojené se zajištěním trvalé přítomnosti lidí na rudé planetě. Slibuje i finanční odměny pro nejlepší příspěvky.

Nápady se mohou týkat různých prvků realizace programu nezbytných pro zřízení stálé stanice na Marsu. Jde například o obydlí, vodu, dýchatelné ovzduší, cvičení, zdravotnické věci nebo sociální interakce. NASA ale zájemce povzbuzuje, aby se tímto výčtem neomezovali a k úkolu přistupovali co nejnápaditěji.

Agentura účastníky také nabádá k co nejpodrobnějšímu popsání svých návrhů na vybudování a fungování obytného systému na povrchu Marsu. Mělo by jít o řešení technicky dosažitelná, ekonomicky udržitelná a co nejméně závislá na podpoře ze Země.

Zájem o takové inovativní řešení mise na Mars, které nebude závislé na zdrojích ze Země, vyplývá z omezené kapacity kosmických lodí a z velkého časového intervalu, minimálně 500 dní, mezi možnými zásobovacími lety.

NASA počítá s tím, že nejzdařilejší návrhy ocení. Má na to vyčleněno 15 tisíc dolarů (přes 360 tisíc korun).

Americký vesmírný úřad už přípravu k lidské výpravě na Mars zahájil. Planetu zkoumají jeho robotická vozítka na povrchu i sondy z oběžné dráhy. Na Mezinárodní vesmírné stanici se testují různé systémy případně využitelné k takové misi a zkoumá se vliv dlouhodobého cestování vesmírem na lidský organismus.

NASA rovněž vyvíjí a testuje novou generaci nosných raket Space Launch System a pilotovaných kosmických lodí Orion.

Související