Nefunkční ruská loď Progress bez posádky v pátek zanikla v hustých vrstvách atmosféry Země nad Tichým oceánem. Oznámila to podle AFP vesmírná agentura Roskosmos. Ruská agentura již dříve uvedla, že případné úlomky by při dopadu na Zemi neměly ohrozit lidi. Podle informovaného zdroje agentury Tass bylo příčinou havárie vesmírného kamionu selhání třetího stupně nosné rakety.

"Kosmická loď Progress M-27M přestala existovat v 5.04 moskevského času (4.04 SELČ) 8. května 2015. Její vstup do atmosféry nastal nad střední oblastí Tichého oceánu," upřesnila podle AFP v prohlášení ruská agentura.

Přesné místo a čas pádu nešlo do poslední chvíle s jistotou určit. Existovaly tak obavy, že by sestup neovladatelné kosmické lodi k Zemi mohl ohrozit některou obydlenou oblast. Někteří ruští vědci například předpovídali, že případné úlomky mohou dopadnout na jih Sibiře.

Ruská nákladní loď, která měla dopravit nové zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), byla neovladatelná, protože hned po startu 28. dubna s ní pozemní středisko ztratilo spojení.

Zdroj agentury Tass z "raketového a kosmického průmyslu" sdělil, že příčinou havárie bylo zažehnutí motorů třetího stupně nosné rakety Sojuz-2.1a v nesprávný okamžik. Podle tohoto činitele šlo o "technický problém konkrétního výrobku". "Jde o zvláštní případ, ne o systémovou chybu," zdůraznil.

Související