Český prezident Miloš Zeman v sobotu v Moskvě spolu se zhruba třicítkou ruských a zahraničních politiků uctil památku sovětských vojáků, kteří zahynuli ve druhé světové válce.

Zeman položil kytici rudých karafiátů ke hrobu neznámého vojáka v Alexandrovském parku u kremelské zdi, který symbolizuje bronzová kompozice vojenské přílby a snítky vavřínu položené na bojovém praporu.

Uctění památky padlých vojáků Rudé armády bylo hlavním cílem prezidentovy cesty do Ruska. Zeman před cestou prohlásil, že jede do Moskvy, aby se "poklonil památce mrtvých, nikoli živých".

Na vojenské přehlídce, kterou v sobotu vyvrcholily moskevské oslavy válečného výročí, prezident Zeman přítomen nebyl. Ze státníků, kteří na moskevských oslavách přislíbili účast, na Rudém náměstí rovněž nebyli slovenský premiér Robert Fico, běloruský prezident Alexandr Lukašenko a německá kancléřka Angela Merkelová, která do Ruska dorazí až v neděli.

Po pietním aktu se Zeman spolu s ostatními účastníky oslav zúčastnil slavnostní recepce v Kremlu, kterou připravil hostitel Putin. Český prezident využil podle mluvčího Jiřího Ovčáčka těchto příležitostí k neformálním besedám s prezidenty Číny, Indie, Egypta, Vietnamu, Tádžikistánu a Kazachstánu.

Putin v projevu na recepci prohlásil, že spojenecký duch z doby druhé světové války se musí stát příkladem partnerství pro současné politiky v zájmu spravedlivých cílů zachování míru. Dnešní ruský Den vítězství označil za den síly Ruska. "Čas nemůže zatemnit paměť ani odpovědnost za její zachování," řekl ruský prezident.

Související