Při vzpouře v irácké věznici v Chálisu zemřelo přes 60 lidí. Bylo mezi nimi 12 policistů a 50 vězňů. Podle iráckých úřadů uprchlo až 200 trestanců. Ve věznici jsou stovky lidí, z nichž mnozí si odpykávali tresty za terorismus.

Chális leží v provincii Dijála severně od Bagdádu. Mluvčí ministerstva vnitra oznámil, že v pátek se vězni začali bít mezi sebou. Přemohli strážce, kteří se snažili je zklidnit, ozbrojili je a zmocnili se i zbrojního skladu. Podle agentury Reuters vězni a policisté zemřeli při boji ve věznici i při pronásledování uprchlíků.

Ministerstvo vnitra vyloučilo, že potyčky v Chálisu vyvolal útok zvenčí. Tak tomu bývalo v minulých případech, kdy se radikálové snažili osvobodit své vězněné kolegy. V roce 2013 se při přepadení věznice Abú Ghrajb dostalo na svobodu 500 vězňů.

Nicméně starosta města Chális podle agentury Reuters řekl, že "za zabíjení a útěk vězňů je zodpovědný Islámský stát". Z jeho prohlášení také vyplynulo, že trestanci, kteří se dostali na svobodu, jsou z řad IS. Starostova slova potvrdil představitel střediska pro bezpečnostní operace provincie Dijála.

Irácká vláda je odhodlána dobýt zpět západní provincii Anbár a snaží se k tomu získat místní sunnitské kmeny. Úřady zapsaly prvních 1000 sunnitských dobrovolníků, kteří budou zapojeni do bojů proti radikálům z IS. Vláda vedená šíity se tak uchyluje k taktice, díky níž se americké armádě podařilo porazit iráckou Al-Káidu v letech 2006 a 2007.

IS obsazuje Anbár od začátku loňského roku a v jeho polovině dobyl také sever Iráku a vyhlásil tam chalífát. V Anbáru až na větší města nenarážel na odpor, protože sunnitské obyvatelstvo této sunnitské organizaci důvěřovalo víc než šíitské vládě. Anbárský guvernér Suhajb Raví řekl sunnitským brancům, že začíná rozhodující boj o Anbár. IS má v rukou stále 65 procent provincie.

Sunnité se připojili v roce 2006 k americké armádě, protože chtěli skoncovat s masakry organizovanými Al-Káidou. Vláda bývalého premiéra Núrího Málikího ale sunnitským oddílům postupně přestala vyplácet žold a tito bojovníci se pak stali terči atentátů.

Nyní Bagdád investoval mnoho do šíitských milicí, které pomáhají armádě v okolí Bagdádu. Současný premiér Hajdar Abádí obnovil důvěru vůči sunnitům a řekl, že v Anbáru je připraven vyzbrojit až 6000 členů milicí.

První jednotka, která tento týden vznikla, se skládá z členů kmene Albu Ajsa z oblasti Fallúdže. Jeho vůdce šajch Radžah Barakát řekl, že jeho lidé zpočátku IS podporovali, protože zásadně nesouhlasili s Málikího vládou, teď ale chtějí proti extremistům bojovat.

Související